środa 1.09.2021
Płonący znicz na tle Pomnika Walk i Męczeństwa - 1 września.
Płonący znicz na tle Pomnika Walk i Męczeństwa - 1 września.

1 września 1939 roku, o godz. 4:45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej skierowany na polską placówkę. Westerplatte - Wojskowa Składnica Tranzytowa - na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zaczęła się bronić i walczyć o Polskę.

Przez 7 dni bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Dziś, 82. lata po tamtym wydarzeniu, w samo południe, wspominaliśmy moment wybuchu II wojny światowej. Wcześniej, o symbolicznej godzinie – 4:45 – zapalony został znicz jako wyraz pamięci wobec wszystkich poległych Polaków, dla których walka o Ojczyznę była najwyższą wartością. W porannej uroczystości, obok zgromadzonych mieszkańców, uczestniczył przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Szczepan Łąka.

1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii naszego narodu. Ta wrześniowa noc stała się najciemniejsza tuż nad ranem.

Uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej zorganizowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, w oprawie i z udziałem wojska, odbyły się pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa, które tworzą: mapa powiatu jarosławskiego z miejscami zbrodni hitlerowskich na ścianie szczytowej zabytkowej kamienicy przy ul. Słowackiego 24, wykonana w technice sgraffita (autorstwa Józefa Stecińskiego i Stanisława Lenara), znicz oraz pomnik obelisk, na którym widnieje niezwykle wymowny napis: "Pamięci obrońców Ojczyzny, którzy oddali życie na ziemi jarosławskiej w latach II wojny światowej. Społeczeństwo Jarosławia, 1 września 2009". Pomnik Walk i Męczeństwa w Jarosławiu został ufundowany przez społeczeństwo w 1966 roku, a jego autorem jest Edward Kieferling.

Uroczystości rozpoczęły się podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu państwowego, po których gospodarz uroczystości oraz zaproszeni goście zabrali głos.

Do wszystkich zgromadzonych kilka słów skierował burmistrz W. Paluch mówiąc: „W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy cześć tym, którzy jako pierwsi zbrojnie przeciwstawili się agresji, zwykłym ludziom, a zarazem bohaterom, którzy mieli dość hartu ducha i odwagi, aby nie bacząc na przewagę wroga, stanąć do walki a następnie nie zaprzestać jej aż do zwycięstwa. Czcimy ich jako wzory postawy prawdziwie patriotycznej. Ich losy powinny być dla nas lekcją, czym jest pokój i umiłowanie wolności.

Pamiętajmy, że historia nie toczy się gdzieś daleko i poza nami. My, dzisiejsi mieszkańcy Jarosławia jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie pokoju i demokracji tak samo jak każdy, w dowolnym miejscu na świecie. Nasze postawy, decyzje, wybory, mogą wspierać te dążenia, ale nasz brak reakcji może otworzyć drogę złu i niegodziwości. To do nas wszystkich należy strzeżenie zasad i wartości, a tym samym obrona pokoju i naszej wolności. Niech 1 września 1939 będzie dla nas ciągłą przestrogą, że te wartości nie są dane nam raz na zawsze, a zło może mieć początkowo banalne hasła i niewinne oblicze.

Dziś stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń. Chylimy głowy przed poległymi, oddając szczególną cześć i szacunek tym, którzy przeżyli i nadal są wśród nas.”

Delegacje, które przybyły na obchody złożyły uroczyście pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a punktem kulminacyjnym obchodów było zaproszenie do obejrzenia wystawy zorganizowanej przez Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pod tytułem "Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941", która będzie dostępna do 8 października.

W obchodach udział wzięli burmistrz Waldemar Paluch wraz z zastępcą Dariuszem Traczem, poseł Mieczysław Kasprzak, Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka wraz z radnymi Wandą Czerwiec, Bożeną Łanowy (wiceprzewodniczącą rady), Antonim Lotyczem, Jolantą Makarowską, która równocześnie wraz z Arturem Świątkiem, dyrektorem biura rektora PWSTE w Jarosławiu, reprezentowała uczelnię, dyrektor JOKiS - Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, prezes PGKiM - Franciszek Gołąb, prezes PWiK - Andrzej Wysocki, dyrektorzy, nauczyciele, młodzież jarosławskich szkół, dyrektorzy biur parlamentarzystów, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, duchowieństwa, a także mieszkańcy. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.

Współorganizatorzy uroczystości: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Barbara Brzezińska

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...