wtorek 1.09.2020

Już po raz drugi ulice i parki Jarosławia zostały zaanektowane jako przestrzeń dla działań artystycznych. Inspiracją tegorocznej edycji było hasło przewodnie „Sztuka chwili. Interakcje”.

W dniach 24-26 sierpnia odbyły się II Jarosławskie Dni Sztuki, organizowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Centrum Edukacji Kulturalnej. Podczas tegorocznego święta sztuki odbyły się warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy, spotkania z wykładowcami i spotkania autorskie, projekcje plenerowe oraz inne działania artystyczne. W Parku Miejskim im. Czesławy „Baśki” Puzon miał miejsce koncert jazzowy zespołu Piotra Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela oraz rzeszowskiej formacji Reisha, które zachwyciły jarosławską publiczność. Przed gwiazdami wieczoru występowały wokalistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej oraz solistki JOKiS. Ich występy również spotkały się z serdecznym przyjęciem widzów. W teatralnej części programu Jarosławskich Dni Sztuki, odbiorcy zgromadzeni w parku mogli obejrzeć spektakl Księżniczka na opak wywrócona Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego, happening Gość Specjalny w wykonaniu Latającego Teatru Kantorowi, bajkę Ach ten Leon Teatru Sztuk Drobnych „Kącik” (JOKiS), połączoną z koncertem Zaczarowane melodie – najpiękniejsze piosenki z bajek (wokalistki JOKiS), a w sali widowiskowej Ośrodka Hamleta w wykonaniu Adama Walnego (Walny-Teatr z Warszawy). Wymienione widowiska spotkały się z aprobatą jarosławskiej widowni, która uczestniczyła w wydarzeniach z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności, spowodowanych sytuacją epidemiczną. Nasze miasto odwiedzili również wykładowcy oraz autorzy: Zuzanna Berendt – doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Katarzyna Bik – rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie, autorka książki Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem (wykład multimedialny), dr hab. Karol Szymanowski – wibrafonista, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz dr Mateusz Pieniążek – poeta, prozaik, autor m.in. Legend jarosławskich. Podczas spotkania w JOKiS publiczność miała okazję poznać projekty w przestrzeni publicznej Joanny Rajkowskiej, znaczenie roli uśmiechu w twórczości Leonarda da Vinci. Odbiorcy wysłuchali prezentacji o sztuce improwizacji w nawiązaniu do historii jazzu oraz wykonywanych na wibrafonie improwizacji, a także aktywnie uczestniczyli w dyskusjach. Spotkanie z Mateuszem Pieniążkiem odbyło się w księgarni Jarosławski Kuferek Artystyczny (Rynek 6), podczas którego autor opowiadał o swojej bogatej twórczości, nawiązując również do otwartej w Galerii Rynek 6 wystawy lalek i kukiełek inspirowanych Legendami jarosławskimi autorstwa Pawła Sroki.

Brama Krakowska, w której mieści się część Centrum Edukacji Kulturalnej, stała się miejscem spotkań i warsztatów. Zainteresowaniem publiczności cieszyły warsztaty batiku poprowadzone przez Barbarę Tereszkiewicz oraz instalacja z zieleni przygotowana na ulicy Grodzkiej we współpracy z kwiaciarnią Galeria Natura. W pomieszczeniach Bramy Krakowskiej odbyły się warsztaty ceramiczne, podczas których mieszkańcy i turyści mieli szansę na stworzenie elementów projektu „Suknia Królowej Marysieńki”. Do tworzenia wzorów na glinie, które po wypale umieszczone zostaną na metalowej konstrukcji wykonanej przez firmę Stanpol, przyłączył się Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, instytucje kultury, a także mieszkańcy. Istotnym wydarzeniem, które miało miejsce w przestrzeni zabytkowej fortyfikacji, było otwarcie wystawy Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Kuferek 2020” pod patronatem polskich i międzynarodowych stowarzyszeń fotograficznych. Co wieczór na murach Bramy Krakowskiej wyświetlano projekcje multimedialne. Przedstawiały one twórczość jarosławskich artystów związanych z różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, rzeźbą, ceramiką, muzyką, fotografią. Tam również zaprezentowano filmy o Izabelli Melińskiej, Lidii Nartowskiej oraz Edwardzie Kieferlingu z serii Zapisani w jarosławskiej kulturze, stworzonej przez instruktorów JOKiS i CEK.

Organizatorzy zachęcali również do obejrzenia wystaw towarzyszących, które można zobaczyć również po dniach sztuki: Obserwatorium w Małej Galerii JOKiS – wystawa lalek ze spektaklu Ubu Król autorstwa Pawła Sroki, a w Galerii Projektor Sztuki (hol kina Ikar) ekspozycja twórczości Janusza Janczego. Na fanpage’u Galerii Rynek 6 (Facebook) możliwe jest wirtualne zwiedzanie wystawy lalek i kukiełek inspirowanych Legendami jarosławskimi Mateusza Pieniążka w wykonaniu Pawła Sroki.

Mimo trudnych warunków odbioru, wynikających z panującej epidemii, jarosławska publiczność chętnie uczestniczyła w wydarzeniach podczas II Jarosławskich Dni Sztuki. Sprzyjająca pogoda i serdeczna atmosfera pozytywnie wpłynęły na odbiór i zachęcały do wzięcia udziału lub obserwacji działań artystycznych. Na kolejnych dniach sztuki, które budzą coraz większe zainteresowanie, zobaczymy się za rok. Relacja z wydarzeń dostępna jest na stronie www.mok-jar.pl  oraz na Facebooku (fanpage JOKiS, CEK, e-dom kultury).

Justyna Wota, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...