czwartek 12.11.2020
Biało-czerwona iluminacja ratusza z okazji 11 listopada.
Biało-czerwona iluminacja ratusza z okazji 11 listopada.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz konieczność zachowania fizycznego dystansu, program miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości został ograniczony do minimum.

Święto Niepodległości co roku gromadziło tłumy mieszkańców Jarosławia, najpierw na mszy św., podczas uroczystego przemarszu i na wspólnym świętowaniu w centrum miasta, przy ratuszu. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz konieczność zachowania fizycznego dystansu, takie uroczyste spotkanie nie było możliwe.

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch z zastępcami Wiesławem Pirożkiem i Dariuszem Traczem, przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, służby mundurowe oraz reprezentanci organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz wzięli udział we mszy świętej, w kolegiacie jarosławskiej. Zebrani modlili się w skromniejszej niż zwykle oprawie, w intencji pokoju, zgody w Ojczyźnie oraz o zakończenie epidemii koronawirusa.  Zamiast tradycyjnej homilii odmówiono Litanię Narodu Polskiego zawierzając Bogu przyszłość Ojczyzny. 

W całym kraju obchody przebiegały pod hasłem „Świętujmy wszyscy bezpiecznie”. Program Niepodległa zachęcał do wspólnego śpiewania hymnu narodowego – w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego. By to ułatwić stacje radiowe i telewizyjne, w samo południe wyemitowały „Mazurka Dąbrowskiego”, aby każdy mógł zaśpiewać w domu.

Burmistrz podziękował wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w świętowanie odzyskania niepodległości; żołnierzom 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, którzy w ramach akcji „Żołnierska Pamięć" uhonorowali miejsca pamięci w Garnizonie Jarosław; motocyklistom, którzy zorganizowali biało-czerwony przejazd przez nasze miasto oraz wszystkim organizacjom, instytucjom i jednostkom świętujących w tym dniu radośnie i z pomysłem.

Warto raz jeszcze wysłuchać koncertu online, przygotowanego z okazji 11 listopada przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Materiał dostępny pod linkiem
W koncercie wzięły udział wokalistki JOKiS: Milena Czereba, Natalia Gral, Martyna Kowalik, Kamila Kubajewska, Martyna Stec, Katarzyna Wysocka oraz Justyna Wota. 

 

 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...