piątek 20.11.2020

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska w tym roku zajęła pierwsze miejsce w Europie pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z kodowaniem i programowaniem.

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu mają ogromny wkład w zdobyciu przez Polskę podium. Same po raz drugi znalazły się w gronie zwycięzców realizując w tym roku dwadzieścia wydarzeń w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „1000 pierwszych inicjatyw CodeWeek 2020”.

Przedszkole rozpoczęło przygodę z programowaniem w ramach Tygodnia Kodowania w Polsce w 2018 r. W 2019 r. dzieci z grupy „Niebieskiej” znalazły się jako jedyne w Jarosławiu w gronie zwycięzców konkursu „1000 pierwszych  inicjatyw  CodeWeek  2020”. Uczestniczyły  w spektakularnym wydarzeniu jakim jest Europejski Tydzień Kodowania. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć przygodę z programowaniem.

Dzieci pod kierunkiem nauczycielek – Agnieszki Szkoła i Lucyny Łaszkiewicz z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem wykonują wszystkie zadania związane z wyzwaniami w ramach CodeWeek 2020. Poprzez naukę kodowania dzieci lepiej rozumieją otaczający je świat, który ulega nieustannym zmianom. Mają szansę rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.

W dziecięcym świecie kody spotyka się równie często, co w świecie dorosłych, np. każdy posiada swój unikalny kod, czyli własne imię i nazwisko, każda grupa przedszkolaków funkcjonuje pod własną nazwą („Biedroneczki”, „Misiaczki”, „Jeżyki”), placówka przedszkolna oraz ulica, przy której się znajduje, także mają swoje nazwy.

Jeżeli kody i kodowanie to nasza codzienność, to zabawy przedszkolaków, które zawierają elementy kodowania, także należy uznać za naturalne. Kody odnajdziemy w każdym rodzaju aktywności dziecięcej. Przykłady można mnożyć. 

Zdarza się, że podczas spacerów poza teren placówki dzieci mają przemieścić się z jednej strony drogi na drugą. Nauczyciel wskazuje im kody bezpiecznego uczestnictwa pieszych w ruchu: naprzemienne białe i czarne pasy (popularna „zebra”), podniesioną rękę czy sygnalizator świetlny, dzięki któremu dzieci utrwalają dodatkowo kulturowo przyjęte znaczenie kolorów: czerwony (kod) – STOP, żółty (kod) – UWAGA i zielony (kod) – NAPRZÓD.

Wszyscy, duzi i mali, żyjemy w świecie pełnym kodów. Na przykład litery to kody językowe, cyfry – kody liczbowe, a nuty pozwalają kodować dźwięki. Oczywisty przykład kodowania stanowią znaki drogowe.

Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. Za  wspaniałą pracę i zabawę dzieci zostały nagrodzone certyfikatami i nagrodami. Główną nagrodą dla zwycięzców „1000 pierwszych inicjatyw CodeWeek 2020” były mata do kodowania, zeszyty do nauki programowania dla wszystkich  przedszkolaków oraz list gratulacyjny  Ministra Cyfryzacji – Marka Zagórskiego.

Agata Kolasa-Skiba, Agnieszka Szkoła

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...