Galeria w Holu u Attavantich

Czas trwania: wrzesień/październik 2021 r.

Agnieszka Ciura

„Obyczaj wyszyty tradycją”

Wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i obrzędowością polskiej wsi.

 

Projekt artystyczny pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji oraz ukazanie ich szerokiemu gronu odbiorców.

Wykorzystanie rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i folkloru ludowego. Współczesna kultura propagująca konsumpcjonizm, izolacja społeczna uniemożliwiająca celebrowanie obrzędów czy narastająca globalizacja przyczyniają się powoli do zaniku świadomości wiejskiego dziedzictwa. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki
i rzemiosła.

Do realizacji projektu posłużyła rekonstrukcja kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej.

 

Dzieła plastyczne jak i zapomniana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.

 

Zaliczające się do rzemiosła ludowego – makatki, przedstawiają w sposób symboliczny wybrane święta i obyczaje wywodzące się z kultury narodowej a często obchodzone w otoczce folkloru.

 

Projekt realizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2021.

Dodatkowe informacje

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...