Autor: fot. Paweł Wyborski, fot. Katarzyna Szarek

WYSTAWY – IV JAROSŁAWSKIE DNI SZTUKI

KATARZYNA SZAREK „Impresje światła” – fotografia

wernisaż wystawy: 18 sierpnia, godz. 18.00 Galeria „Projektor Sztuki” hol kina Ikar, JOKiS

Katarzyna Szarek jest absolwentką historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Fotografia jest jej pasją od kilkunastu lat. Wystawa „Impresje światła” to zbiór fotografii powstałych w miejscu zamieszkania autorki. Na polach uprawnych, na łąkach czy podczas wycieczki do pobliskich miast. Zmieniające się światło, zmieniające się kolory… Tematem wystawy jest natura, jej bogactwo form i barw. Spokój, który emanuje z tych fotografii, rodzime piękno, tak dobrze znane, a jednak wciąż zachwycające i ciekawe. Zabytki architektury staromiejskiej jako ślady przeszłości, dziedzictwo otulone światłem zachodzącego słońca. Uchwycone obiektywem kadry są wyjątkowe i niepowtarzalne.

PAWEŁ WYBORSKI „Obrazy o ikonie” – malarstwo

wernisaż wystawy: 19 sierpnia, godz. 17.00 Galeria Rynek 6 kamienica Rynek 6, I piętro

Malarz i socjolog kultury. Od ponad dwudziestu lat autor obrazów olejnych inspirowanych estetyką ikony. Zrealizował 63 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii). Brał udział w 20 wystawach zbiorowych (w Polsce oraz w Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie). Jak definiuje sam autor – „Obrazy o ikonie” są próbą syntetycznego ujęcia większości dotychczasowych cykli obrazów, inspirowanych w szerokim sensie estetyką ikony. Wystawę tworzą prace z dwóch zasadniczych cykli obrazów pejzaży i fasad oraz wizjerów. Każdy z cykli zwraca uwagę na inną charakterystykę ikony. W przypadku pejzaży jest to nawiązanie do krajobrazu i atmosfery właściwej ikonie, ze szczególnych uwzględnieniem świetlistości, która budować ma przedstawienie miejsca. To właśnie gra światła z materią jest kluczowa w rozumieniu pejzażu, a zarazem stawia pytanie o źródło i pochodzenie tego światła. Wizjery stanowią bezpośrednie nawiązanie do metafory ikony jako okna; te wycięte okienka ku czemuś prowadzą, na coś spoglądają. Wizjery wykorzystują motyw oka, obserwują i podpatrują, tym samym stawiając pytanie: kto tu jest widzem, kto obserwowanym? Weź udział w wydarzeniu: https://fb.me/e/228AbB6Wv

JAROSŁAWSKI KUFEREK 2022 VII Międzynarodowy Salon Fotograficzny

wernisaż wystawy: 24 sierpnia, godz. 17.00

Brama Krakowska Temat przewodni fotografii nadsyłanych na konkurs fotograficzny „Jarosławski Kuferek” zainspirowany jest tradycją kupiecką Jarosławia i świata, obrazem kolorowych straganów, jak również wyobrażeniem o gwarnych, tętniących życiem i pełnych zapachów ulicach. Prace artystów nawiązują do wielu aspektów obrazu tradycyjnego handlu, odbywającego się na wszystkich kontynentach świata, takich jak rzemiosło, transport, handel, sztuka, jadło. Na otwarciu VII Międzynarodowego Salonu Fotograficznego ,,Jarosławski Kuferek 2022” odbędzie się uroczyste odczytanie protokołu z obrad jury, prezentacja i wręczenie medali oraz wyróżnień honorowych laureatom. Prace konkursowe oceniło profesjonalne jury złożone z uznanych artystów fotografików: Tomasz Sobczak (Polska), Huub Bink (Holandia), Tevfik Ileri (Cypr). W konkursie wzięło udział 50 autorów z 22 krajów, którzy przysłali 199 prac. Patronat Merytoryczny: Fotoklub RP, FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej), IPPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Fotograficznej).

M.Stęc JOKiS

Dodatkowe informacje