Zapraszamy 24 lutego na Wieczór u Attavantich.

24 lutego o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej odbędzie się wyjątkowy koncert liryki wokalnej rodzimych twórców. Pieśni Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Różyckiego zaprezentuje sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska.
Przy fortepianie zasiądzie Mateusz Lasatowicz, a koncert poprowadzi prof. dr hab. Jacek Ścibor.
Wstęp na koncert wolny.


Grodzka-Łopuszyńska Elżbieta
Prof.  dr hab.

Absolwentka Akademii Muzycznej  im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak- Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych (m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach).  Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim” W.A.Mozarta w reżyserii Wiesława Ochmana. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Brała udział w polsko-niemieckim projekcie jako solistka Landes Jugend-Orchester pod dyrekcją Klausa Arpa, wykonując m.in. partię Berty w operze Lorelei Maxa Brucha. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Współpracuje z licznymi orkiestrami symfonicznymi, chórami oraz zespołami kameralnymi. W swoim repertuarze posiada ponad 30 partii solowych dzieł oratoryjno-kantatowych różnych epok. Prócz tego występuje z recitalami pieśniarskimi wykonując m.in. „Słopiewnie” i „Rymy dziecięce” K.Szymanowskiego, „Piesni greckie” M.Ravela, „Ariettes oubliees” C.Debussego, „Liederkreis” R. Schumanna, „Pieśni” F.Chopina oraz „Pieśni” W.A. Mozarta Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe w tym 7 z Julianem Gembalskim. W 2012 roku została laureatką Nagrody im. Błogosławionego Ks. Emila Szramka.  W roku 2014 brała udział w nagraniu płyty Pawła Łukaszewskiego „ Missa de Maria a Magdala” dla firmy DUX wykonując partię sopranu. Płyta nominowana była do Nagrody „Fryderyki”, a także otrzymała prestiżową nagrodę Orphee d'Or - Grand Prix du Disque Lyrique - Prix Hector Berlioz przyznaną przez Academie du Disque Lyrique w Paryżu.

Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje  na stanowisku profesora. W roku 2004 otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2023 roku z rąk Prezydenta RP otrzymała tytuł profesora sztuki.

Od początku swojej pracy pedagogicznej związana z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi klasę śpiewu. Od roku 2014 kształci także wokalnie studentów kierunku muzyka kościelna. Prócz pracy artystycznej i pedagogicznej aktywnie uczestniczy w muzycznym życiu naukowym, jest zapraszana na konferencje i sesje naukowe, czego owocem są liczne publikacje. Współpracuje w tym zakresie m.in. z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów Śpiewu, z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląska w Gliwicach, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej oraz z Polską Akademią Nauk. Pełni także rolę recenzenta publikacji naukowych.

Dodatkowe informacje

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...