czwartek 22.04.2021

Mirosław Handke, były minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka i rektor Akademii Górnico-Hutniczej w Krakowie. Miał 75 lat.

Kiedy pełnił funkcję Ministra Edukacji została utworzona Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu. Rada Miasta Jarosławia 28 czerwca 1999 roku w „uznaniu zasług za zaangażowanie w powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu” nadała Mirosławowi Handke tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia.

Mirosław Handke urodził się 19 marca 1946 r. w Lesznie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie rozpoczął pracę na Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1974 r. obronił doktorat, a w 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W roku 1993 otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych. W latach 1993-1997 pełnił funkcję Rektora AGH. Opublikował wiele prac naukowych. Mirosław Handke działał w NSZZ „Solidarność”. W latach 1997-2000 sprawował urząd Ministra Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był m.in. autorem reformy edukacji z 1999 r., która wprowadziła do systemu oświaty gimnazja.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...