czwartek 29.04.2021

Świętując Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy plenerowej „Polskie Symbole Narodowe”, która została przygotowana w Parku Miejskim przy ulicy Czesławy Puzon ps. „Baśka".

Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na te i inne pytania odpowiada ekspozycja udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.

Nie mogąc świętować jeszcze w tym roku wspólnie, w tradycyjny sposób na jarosławskim Rynku, zapraszamy do usystematyzowania i pogłębiania swojej wiedzy na temat symboli narodowych.

 

Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

 

Art. 28. Zasada Ochrony Symboli Narodowych 1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. 2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. 3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego. 4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej. 5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...