czwartek 27.05.2021

27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. Data nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie tego dnia, w 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do rad gminnych.

Było to już wówczas wyrazem pełnego przekonania Polaków o tym, że w wolnym i demokratycznym kraju, to obywatele powinni rozstrzygać o sprawach ważnych na swoim terenie. Tym samym samorząd terytorialny stał się ważną i nieodłączną składową ustroju naszego kraju.

 

Szanowni Państwo,

Samorząd terytorialny, a więc prawo do decydowania o sprawach społeczności lokalnej, jest filarem demokracji i jednym z ważniejszych czynników spajających wewnętrznie gminy, miasta, regiony. Dziś trudno byłoby nam wyobrazić sobie codzienne życie miasta i jego mieszkańców bez tego podstawowego uprawnienia jakim jest lokalna samorządność. To mieszkańcy decydują o wyborze swoich przedstawicieli w Radzie Dzielnicy, Miasta, czy na urząd Burmistrza. Swój udział w zarządzaniu miastem mają organizacje społeczne, stowarzyszenia oraz inne ciała społeczne takie jak Rada Seniorów, czy Młodzieżowa Rada Miasta.  

Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że o sprawach życia publicznego powinni wypowiadać się i decydować mieszkańcy, a przecież to jest istotą samorządności terytorialnej. Nie inaczej dzieje się również w naszym mieście. Od czasu uzyskania pełni demokracji, a szczególnie po 1999 roku, jarosławianie aktywnie uczestniczą w życiu samorządowym swojego miasta, aby rozwijało się i piękniało nieustannie. Samorządy kolejnych kadencji aktywnie współpracują z organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic, stowarzyszeniami w tworzeniu klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości, inwestują w infrastrukturę komunalną i socjalną, wspierają i rozwijają aktywność kulturalną i społeczną.

Wyrazem lokalnej samorządności i pełnego udziału mieszkańców w decydowaniu o wydatkach miasta, jest też budżet obywatelski. Ta bezpośrednia możliwość wpływu na wydatkowanie rokrocznie miliona złotych na działania i inwestycje na terenie miasta, jest najpełniejszym wyrazem idei samorządności.

W Dniu Samorządu Terytorialnego składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim samorządowcom, a także wszystkim mieszkańcom, bo to oni tworzą i realizują to, co stanowi o sensie lokalnej samorządności.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta Jarosławia
Waldemar Paluch

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...