środa 2.06.2021

Przed nami obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia bł. o. Michała Czartoryskiego OP. To szczególne dla nas wydarzenie pozwalające przypomnieć niezwykłą postać księcia, żołnierza, wychowawcy, społecznika, dominikanina, jednego ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

16 lat temu miasto Jarosław obrało za swojego patrona bł. o. Michała Czartoryskiego OP - księcia, żołnierza, wychowawcę, społecznika, dominikanina, uczestnika Powstania Warszawskiego, jednego ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. To wyjątkowa postać dla jarosławskiej społeczności, którą w czerwcu podczas obchodów Dnia Patrona Miasta z dumą wspominamy.

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka oraz Klasztor OO. Dominikanów zapraszają w sobotę, 12 czerwca do wspólnego świętowania!

PROGRAM WYDARZENIA

Klasztor OO. Dominikanów w Jarosławiu

godz. 17.30 - złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP
godz. 18.00 - msza św. w intencji Mieszkańców
godz. 19.00 - koncert zespołu GGDUO

Wstęp wolny!
Dodatkowo transmisja NA ŻYWO dostępna na facebooku Urzędu Miasta Jarosławia!

Obchodom Dnia Patrona będzie towarzyszyła wystawa plenerowa „Michał Czartoryski. Błogosławiony Dominikanin" wg scenariusza o. Dariusza Kantypowicza, ze zbiorów Klasztoru OO. Dominikanów w Warszawie, dostępna w dniach 12-30 czerwca br. na terenie jarosławskiego klasztory OO. Dominikanów.


Ze względu na obowiązujące nadal obostrzenia, uroczystość odbędzie się z zachowaniem zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Partnerzy: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i sztuki w Jarosławiu.

Patronat medialny: Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski.

GGDuo - to duet, który tworzy małżeństwo - Gabi i Wojciech Gąsior - dwójka doświadczonych muzyków, absolwentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Gabi - wokalistka, autorka tekstów i muzyki oraz Wojciech - basista, multiinstrumentalista, aranżer działają na profesjonalnej scenie muzycznej od kilkunastu lat. Jako GGDuo opublikowali na swoim kanale YouTube ponad 20 filmów, a ich singiel „Moja Cisza” w przeciągu 3 lat uzyskał ponad 4 miliony odsłon. Muzyka jest dla nich jednym z piękniejszych darów Bożych, którym pragną dzielić się z innymi. Założeniem duetu jest tworzenie muzyki własnej, nieograniczonej gatunkowo oraz dzielenie się dobrym słowem i własnymi doświadczeniami. Wszechstronność stylu i różnorodność brzmienia to główny kierunek w ich twórczości. Wykorzystują śpiew oraz wiele instrumentów (gitary akustyczne, basowe, instrumenty klawiszowe, perkusyjne, saksofon, kalimbę i inne) na których sami grają, muzycznie polegając tylko na sobie.

 

Dla przypomnienia:

Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 16 lat. Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Tym samym otworzyła ona nowy etap w długiej historii Jarosławia. W uroczystej sesji uczestniczyła także Barbara Czartoryska, która wyrażając ogromną wdzięczność za inicjatywę ogłoszenia bł. o. Michała Patronem powiedziała: Dźwięk słowa Pełkinie i Jarosław budzi w sercach naszej rodziny nutę wzruszenia. Michał jest też dla nas wzorem, może być przykładem nie tylko wiernego kapłana, męczennika, ale też działacza społecznego. Ojciec Michał tak bardzo związany z tą ziemią, na pewno w szczególny sposób pochyla się nad mieszkańcami Jarosławia i wierzę, że opiekuje się Państwem.

W jarosławskim Ratuszu miejscem, gdzie na stałe został uhonorowany bł. Michał jest Sala Narad. Tam od 2005 r. znajduje się tablica autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, zamontowana tuż po wyborze kaznodziei na Patrona. W 2014 r., ustanowionym przez Radę Miasta „Rokiem bł. Michała Czartoryskiego OP", przypadały też dwie ważne rocznice: 15-ta beatyfikacji dominikanina oraz 70-ta jego męczeńskiej śmierci. Przy tej okazji gościła w Jarosławiu wystawa plenerowa „Michał Czartoryski - błogosławiony dominikanin", która stała się bezpośrednią motywacją dla dominikanów do uruchomienia strony internetowej www.czartoryski.dominikanie.pl

Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. Michała Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa artysty Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest naszym honorowym obywatelom. Na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom, odsłonięta 10 czerwca 2017 roku. Ten sam autor namalował również obraz z wizerunkiem bł. o. Michała, który na stałe znajduje się w bocznej nawie bazyliki oo. dominikanów. W 2018 r. podstała największa jak dotąd realizacja upamiętniająca patrona Jarosławia. Wielkoformatowe malowidło na elewacji kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 zaprojektował i wykonał jarosławski artysta, Marek Gliwa. Mural został odsłonięty 9 czerwca.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...