piątek 11.06.2021

10 czerwca br. Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu otrzymało imię sługi bożej Anny Jenke. W uroczystości nadania imienia wziął udział Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.

Uroczystość nadania imienia Anny Jenke Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Jarosławiu rozpoczęła się 10 czerwca br. Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala. Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała ks. prałat Marian Bocho powitał przybyłych gości oraz księży uczestniczących we wspólnej Eucharystii.

Dyrektor liceum ks. Grzegorz Delmanowicz odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch list gratulacyjny od Ministra Edukacji i Nauki - Przemysława Czarnka. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Adama Szala. Okolicznościową homilię wygłosił postulator procesu beatyfikacyjnego Anny Jenke ks. dr Witold Burda. Po homilii nastąpiło poświecenie sztandaru szkoły i obrazu przedstawiającego Sługę Bożą Annę Jenke, autorstwa Stanisława Lenara. Po zakończonej mszy św. miało miejsce przekazanie sztandaru uczniom, ślubowani i pierwsze odśpiewanie hymnu szkoły. Autorem słów hymnu jest nauczyciel liceum Piotr Czech, natomiast muzykę skomponował kolegiacki organista Michał Deleszczuk.

Hymn PKLO

Przy jezuitów dawnym kolegium,

W ramionach matki – Rodzin Królowej,

Szkoła ty, w Kolegiaty cieniu,

Naszą społeczność obdarza dobrem.

W naszym Liceum, czym dobro – wiemy,

Więc, jak mawiała patronka Anna,

„Wyżej i dalej” zdąża…ć umiemy,

Niczym jest dla nas przeszkoda każda.

Ref.

Chcemy z Maryją przez młodość iść,

Dla chwały Bożej chwały wiedzę zdobywać,

I wciąż na nowo uczyć się żyć,

By nasz przyszłość była szczęśliwa.

Wciąż w katoliku uczymy się,

Jak żyć najpiękniej, stawać się lepszym,

Co dzień szybować ku górze, hen,

I skarb zdobywać od złota większy.

Te trzy: Ojczyzna, rozum, wiara -

To najpewniejszy dla nas fundament,

Dlatego na nim pragniemy stawiać

Swoją dojrzałość i powołanie

Kolejnym elementem uroczystości było symboliczne przybicie pamiątkowych gwoździ przez dobroczyńców szkoły. Następnie zebrani obejrzeli krótki spektakl przygotowany przez uczniów Katolika przybliżający osobę Sługi Bożej Anny Jenke. Ostatnia cześć uroczystości odbyła się na podwórzu Katolickiego Liceum, gdzie poświęcona została pamiątkowa tablica, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia i gratulacje.