czwartek 22.07.2021
Badania archeologiczne przy ul 3 Maja w Jarosławiu Autor: E. Wojdyło
Badania archeologiczne przy ul 3 Maja w Jarosławiu Autor: E. Wojdyło

Dobiegły końca badania archeologiczne prowadzone na posesji budynku zlokalizowanego na skrzyżowaniu ul. 3-Maja z ul. Przemyską w Jarosławiu.

Podczas prac dotyczących wykonania uziemienia instalacji elektrycznej przy fundamentach budynku mieszkalnego natrafiono na relikty pochówku szkieletowego, datowanego szacunkowo na około XVII – XVIII w. W porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zdecydowano o podjęciu dalszych kroków polegających na przeprowadzeniu badań archeologicznych w obrębie odkrytego pochówku, na szerokości do 1 m i długości 2,5 m. W trakcie prac odkryto szczątki, gwoździe oraz fragmenty trumny drewnianej, związane prawdopodobnie z historią jarosławskiego Przygrodzia.

Już w okresie średniowiecza, poza murami  miasta na tym terenie znajdował się kościół św. Zofii wraz z przykościelnym cmentarzem. Początkowo była to drewniana kaplica cmentarna, w 1573 roku zniszczoną świątynię odbudowano staraniem ówczesnej właścicielki Jarosławia - Zofii z Odrowążów Tarnowskiej. Teren cmentarza kilkakrotnie poszerzano o kolejne grunty. Obok znajdowały się dom księdza, niewielki przytułek dla ubogich i chorych oraz szkółka dla dzieci z przedmieścia. Na przykościelnym cmentarzu chowano mieszkańców z okolicznego Przygrodzia oraz ofiary nawiedzających miasto epidemii. W 1789 roku kościół św. Zofii - zgodnie z decyzją austriackich władz zaborczych został rozebrany. Pochówków zaprzestano również na podstawie dekretu cesarza Józefa II z 1784 roku zakazującego grzebania zmarłych w obrębie obszarów zamieszkałych. Teren pocmentarny został zagospodarowany na cele bytowe.

Odkryte szczątki zostaną złożone w krypcie Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

Badania archeologiczne prowadzono pod nadzorem archeolog - mgr Joanny Kociuby.

Ewelina Wojdyło

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...