poniedziałek 2.08.2021
Pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej, pl. ks. Piotra Skargi
Pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej, pl. ks. Piotra Skargi

1 sierpnia o godz. 17. 00 w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie. Wczoraj minęło 77 lat od dnia, kiedy padły pierwsze strzały i stolica Polski stanęła do walki z okupantem.

Blisko dwa tysiące cywilów straciło życie z rąk hitlerowców. Jednym z nich był patron naszego miasta – błogosławiony o. Michał Czartoryski – kapelan zgrupowania AK „Konrad”, do końca niosący pomoc rannym powstańcom. Pamięć o Powstańcach, co roku jest czczona w sposób wyjątkowy. Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego w Jarosławiu rozpoczęła Msza Św. w intencji powstańców, odprawiona w jarosławskiej Kolegiacie. 

O symbolicznej godzinie 17:00  - godzinie „W" w mieście rozbrzmiały syreny, wówczas rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował zastępca Wiesław Pirożek, który powiedział m. in.:

„Zryw wolnościowy 1 sierpnia 1944 roku miał dać nam Polakom wolne i niepodległe państwo. Stało się inaczej, bo szanse od początku były nierówne. Dziś dla nas każda rocznica tego wydarzenia to wielka lekcja patriotyzmu. Postawy nakazującej, że kiedy ojczyzna znajdzie się w potrzebie, trzeba z odwagą stanąć w jej obronie, nie patrząc na własne zyski czy straty.Dziś na szczęście nie musimy sięgać po broń i narażać życia, patriotyzm trzeba pokazywać w codziennej pracy i uczciwości w wykonywaniu swoich zadań, zaangażowaniu w sprawy publiczne i rozwijanie demokracji.”

Na placu ks. P. Skargi odbył się również Apel Poległych. Ks. prałat Marian Bocho poprowadził modlitwę za poległych bohaterów z roku 1944, a przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wojskowa asysta honorowa, pod dowództwem podporucznika Damiana Burego, została wystawiona przez 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. brygady Wacława Wieczorkiewicza.

W uroczystościach udział wzięli m. in.: Tadeusz Chrzan, poseł na Sejm RP, Anna Huk, członek zarządu województwa podkarpackiego, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji,  Marek Puzio-przewodniczący zarządu Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Radnych Rady Miasta Jarosławia reprezentowali: przewodniczący rady miasta Szczepan Łąka, Jolanta Makarowska, Dorota Batiuk-Jankiewicz, Krzysztof Kiper, Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną dyrektor biura rektora-Artur Świątek, Harcerze z Hufca ZHP Jarosław i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz mieszkańcy miasta.

Zwieńczeniem wczorajszego dnia było wieczorne śpiewanie zakazanych piosenek powstańczych na scenie Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W koncercie wzięły udział solistki Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Jarosławska Scena Piosenki Aktorskiej pod kierunkiem Justyny Woty i Wiktora Maruta. Wystąpiły: Katarzyna Bobowicz, Milena Czereba, Natalia Gral, Nikola Hulak, Gabriela Jędruch, Klaudia Kowalik, Martyna Kowalik, Marta Moszyńska, Martyna Stec, Weronika Trojanowska i Justyna Wota. Wspólne śpiewanie piosenek Powstania Warszawskiego poprowadzili harcerze ZHP Hufiec Jarosław pod opieką Pani Violetty Propoli.

Organizatorzy wydarzenia: Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...