czwartek 26.08.2021

Przez cztery dni - od 26 do 29 sierpnia na jarosławskim rynku zagości handel, dobra muzyka i teatr. Wydarzenie nawiązuje do historycznych, XVII-wiecznych jarmarków odbywających się w mieście, drugich co do wielkości w ówczesnej Europie.

Wielka impreza plenerowa, handlowa, kulturalna i rozrywkowa rozpoczęła się dziś o godzinie 12:00 na jarosławskim rynku. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest styk kultur - Jarosław ukazany jako miasto wieloetniczne, barwne, z bogatą mozaiką wzajemnie przenikających się cywilizacji. 

Przed wiekami sierpniowy jarmark w Jarosławiu miał być największym zjazdem kupieckim w Rzeczpospolitej i najsławniejszym po frankfurckim w Europie. Do tych właśnie znakomitych, XVII-wiecznych tradycji nawiązuje współczesny Jarmark Jarosławski. Przez kilka sierpniowych dni rynek znów zapełnia się kupieckimi straganami, słychać dawną muzykę, występują uliczni artyści i odbywają się potańcówki. Tak też będzie i w tym roku.

Staramy się odtworzyć oraz rozwijać tę niesamowitą atmosferę, która przypadła na okres największego gospodarczego i kulturowego rozkwitu miasta. Dlatego na Jarmarku pojawiają się także  aktorzy, lirnicy, gambiści, skrzypkowie, lutniści, klawesyniści, dudziarze, ukuleliści i inni muzycy. Uzupełniają oni aspekt handlowy i tworzą unikalną całość pełną dźwięków, kolorów i smaków. Jarmark Jarosławski wpisuje się czasowo w międzynarodowe wydarzenie muzyczne –   Festiwal Muzyki Dawnej   „Pieśń Naszych Korzeni”, co podkreśla jego historyczny i artystyczny charakter - czytamy na stronie www.jarmarkjaroslawski.pl

Uroczyste otwarcie odbędzie się dzisiaj 26 sierpnia (czwartek). O godz. 18.15 od Bramy Krakowskiej na rynek wyruszy korowód jarmarczny, burmistrz miasta przekaże kupcom symboliczne klucze do bram miasta, a na scenie wystąpi Rodzinna Orkiestra i Teatr „Noiseband”.

Jarmark Jarosławski potrwa 4 dni: od 26 do 29 sierpnia. 

  • 26 sierpnia (czwartek), godz. 12.00 – 20.00
  • 27 – 28 sierpnia (piątek – sobota), godz. 10.00 – 20.00
  • 29 sierpnia (niedziela), godz. 10.00 – 18.00
  • 26 – 29 sierpnia

  • Bez wcześniejszych zapisów i wyznaczania terminów, przez 4 dni trwania Jarmarku będzie możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w Plenerowym Punkcie Szczepień ustawionym przed wejściem do Hali Targowej.
  • Mieszkańcy będą mieli również możliwość spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie oraz pracownicy Urzędu Statystycznego w Rzeszowie będą pomagali w wypełnianiu ankiet spisowych.  

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i przypominania o wiekach świetności naszego miasta!

Więcej szczegółów na stronie: JARMARK JAROSŁAWSKI 2021

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...