poniedziałek 20.09.2021

17 września w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian. Tego dnia również w Jarosławiu odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka.

Rozpoczęło je złożenie kwiatów i zapalenie znicza na symbolicznej mogile sybiraków na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. O godz. 10. odprawiona została uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Jarosławskiej, w intencji zmarłych rodaków pozostałych na Syberii i zmarłych w ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata. Podczas Mszy św. miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru przez Zarząd Związku Sybiraków – Oddział w Jarosławiu – w opiekę Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Anny Jenke w Jarosławiu. 

Prezes Związku Sybiraków – Oddział w Jarosławiu Witold Garczyński powiedział: Przekazujemy Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu sztandar Związku Sybiraków – oddz. W Jarosławiu. Niech będzie on dla całej społeczności szkolnej symbolem najwyższych wartości, o które trzeba zabiegać, aby zachować duchowe dziedzictwo naszych przodków oraz właściwie kształtować młode pokolenie. Dyrektor jarosławskiego Katolika ks. dr Grzegorz Delmanowicz, przekazując na ręce młodzieży sztandar powiedział, aby nosili go z dumą i szacunkiem oraz strzegli jego honoru.

Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej na dalsze obchody uroczystości, gdzie odczytany został przez ppor. Macieja Kołodzieja z 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej, apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

W imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Głos zabrał zastępca Dariusz Tracz. Powiedział m. in.: Naszym obowiązkiem i powinnością jest zadbać by nigdy nie zginęła pamięć o stalinowskim ludobójstwie … Dzieje nauczyły nas, że tylko naród, który ma swoją historię jest wielkim narodem, dlatego my jako obywatele i mieszkańcy Jarosławia, będziemy zawsze pielęgnowali tę historię oraz tradycję. Dlatego świadectwo, które przekazują Sybiracy będzie z nami na zawsze.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pod tytułem „ZESŁAŃCY – SYBIRACY – DEPORTOWANI”, która została zorganizowana w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym imienia Anny Jenke w Jarosławiu. Jej oficjalnego otwarcia dokonali wiceburmistrz Dariusz Tracz, dyrektor jarosławskiego Katolika ks. dr Grzegorz Delmanowicz, prezes Związku Sybiraków – Oddział w Jarosławiu Witold Garczyński i członek Związku Irena Halwa.

W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele administracji państwowej, dyrektorzy biur parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, szkół i organizacji pozarządowych. Na placu ks. Skargi nie zabrakło też kombatantów i rodzin Sybiraków. Uroczystość uświetniła obecność licznych pocztów sztandarowych oraz wojskowej asysty honorowej  14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...