sobota 4.09.2021

Za nami 10-ta, jubileuszowa odsłona akcji Narodowe Czytanie. W Jarosławiu w literacką podróż z Panią Dulską zabrali nas aktorzy teatru „Baccalaureus”, teatru „Kąt”, samorządowcy, dyrektorzy, przedstawiciele instytucji kultury, czytelnicy MBP w Jarosławiu oraz mieszkańcy.

Czas spędzony z  bohaterami „Moralności pani Dulskiej”, we wnętrzu Wielkiej Izby kamienicy Gruszewiczów, był  okazją do spędzenia sobotniego poranka w miłej, literackiej atmosferze. Wydarzenie "Narodowe Czytanie" od lat jest objęte Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda

Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka Gabrieli Zapolskiej nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym obraz z 1930 roku, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.

Organizatorzy i Partnerzy akcji:

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu

Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Wybór fragmentów tekstu – Anna Pawela

Oprawa muzyczna – Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...