piątek 12.11.2021

W tym roku obchody miały wyjątkowo uroczystą formę. Towarzyszyły im poczty sztandarowe, pododdziały Wojska Polskiego oraz Orkiestra Garnizonu Rzeszów. Zaszczycili je swoją obecnością parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, mieszkańcy.

Dla upamiętnienia 103. rocznicy  odzyskania niepodległości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą Marszałka Rzeczypospolitej Józefa Piłsudskiego, która jest umieszczona na jarosławskim ratuszu, a także pod tablicą upamiętniającą 20. rocznicę wyjścia z ziemi jarosławskiej Kompanii Legionowej oraz pod Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Główne uroczystości odbyły się na odnowionej płycie jarosławskiego Rynku. Kompanię honorową wystawił 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej imienia generała brygady Wacława Wieczorkiewicza, mogliśmy podziwiać także pododdział towarzyszący Wojsk Obrony Terytorialnej.

- O wolność trzeba dbać, bo gdy się ją straci, to wówczas kolejne pokolenia będą ponownie musiały o nią walczyć, kolejne pokolenia będą umierać w imię niepodległości. Wolność nie została nam dana, ona została wywalczona przez naszych przodków. Została nam współczesnym ofiarowana jako zbiorowy obowiązek. Jest tym, co ma nas łączyć, a nie dzielić. Dziś formą walki o wolność jest kształtowanie naszych postaw patriotycznych i moralnych, rozwijanie wiedzy i świadomości, utrzymywanie wspólnoty z otwartą i przyjazną nam Europą, praca na rzecz nowoczesności a przez to budowanie siły i pomyślności Polski i naszego miasta  - podkreślał burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch w przemówieniu skierowanym do zgromadzonych.

Na obchody Święta Niepodległości w Jarosławiu przybyli m.in. poseł na Sejm RP Anna Schmidt - wiceminister rodziny i polityki społecznej, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan,  Anna Huk – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Marcin Zaborniak – dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Stanisław Kłopot – starosta jarosławski, Dorota Dejniak – prorektor do spraw dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu, pułkownik Wojciech Drapała - dowódca Garnizonu „Jarosław”, dowódca 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu ppłk Marcin Piętnik i ppłk Robert Bajorski - komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu.

Oprócz burmistrza Jarosławia Waldemara Palucha, uczestniczyli w nich także jego zastępcy Wiesław Pirożek i Dariusz Tracz oraz Szczepan Ląka - przewodniczący Rady Miasta Jarosławia wraz z radnymi miasta, Marian Fedor - przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego wraz z radnymi powiatu, burmistrzowie i wójtowie ościennych gmin, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa na czele z archiprezbiterem jarosławskim, ks. prałatem Andrzejem Surowcem i  proboszcz Parafii Greckokatolickiej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego – ks. Paweł Szady.

Więcej zdjęć