piątek 19.11.2021

18 listopada młodzież i mieszkańcy Jarosławia mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu poświęconym historii cmentarzy wojennych.

Podczas spotkania w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki dzieje cmentarza wojennego przy ulicy Pruchnickiej przedstawił Jerzy Czechowicz, wiceprezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”. Zaprezentowano również film zrealizowany przez TVP-oddział w Rzeszowie, poświęcony dziejom wojennych mogił na terenie miasta. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, zastępca burmistrza Jarosławia Dariusz Tracz, dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu UM w Jarosławiu Renata Chlebowska, dyrektor Biura Strategii i Pozyskiwania Funduszy UM w Jarosławiu Edyta Pytko, dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbieta Śliwińska – Dąbrowska, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” Iwona Zelwach.

Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu przygotowali program artystyczny pod tytułem „Serce w plecaku” i program pod tytułem „Wielka Wojna w Jarosławiu i w Polsce w latach 1914-1918".

Wydarzenie połączone było z wystawą „Bitwa o Jarosław 14-16.05.1915 r.” 

Projekt Gminy Miejskiej Jarosław realizowany przez Biuro Strategii i Pozyskiwania Funduszy we współpracy z Wydziałem  Oświaty i Sportu oraz partnerem Jarosławskim Stowarzyszeniem „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” pt: Renowacja cmentarza wojennego w Jarosławiu z okresu I wojny światowej jako świadectwo historii – otrzymał dofinansowanie ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Celem projektu jest przywrócenie cmentarzowi mieszczącemu się przy ul. Pruchnickiej godnego miejsca w pamięci narodowej, gdyż jest on materialnym świadectwem wydarzeń w dziejach Polski.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...