czwartek 23.12.2021

W związku z podpisaniem umowy na realizację projektu „JarosLove - z miłości do ludzi” finansowanego z Funduszy Norweskich, w jarosławskim ratuszu odbyło się spotkanie podsumowujące prace przygotowawcze z udziałem partnerów tego projektu.

Partnerami projektu są: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, Fundacja Regionalny Klaster Ekonomii Społecznej i Innowacji „Centrum Rozwoju”, Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu.

Zadania, które będą realizowane w mieście w ramach tego projektu to: zakup autobusu niskoemisyjnego oraz montaż automatu do recyklingu, stworzenie Centrum Przesiadkowego, na którym pojawi się wiata z zielonym dachem. Ponadto powstanie zaplecze techniczne obsługi autobusów, zostaną zaadoptowane pomieszczenia na siedzibę MZK oraz utwardzone okresowe miejsca postojowe.

Utworzona zostanie także Jarosławska Karta Miejska oraz Punkt Pozyskiwania i Obsługi Inwestora, unowocześnione Centrum Monitoringu Miejskiego i Centrum Zarządzania Inteligentnego Miastem, zamontowane kamery.

W trosce o osoby niepełnosprawne w Szkole Podstawowej nr 11 pojawi się winda dla takich osób, zostanie także wykonana dokumentacja projektowa miejskich budynków użyteczności publicznej w zakresie ich dostępności, a kolejnym działaniem będzie dostosowanie budynków gminnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Miasto przystąpi również do opracowania Jarosławskiej Mapy Dostępności oraz zorganizuje konkurs o tej tematyce.

Kolejnymi działaniami będzie organizacja jarmarków, w tym Jarmarku Gospodarczego.

A także:

- kampania promocyjna dotycząca terenów inwestycyjnych,

- promocja Idei Buy Local (promowanie lokalnych przedsiębiorców),

- opracowanie planu rozwoju polityki mieszkaniowej wraz z wyznaczeniem terenów pod budownictwo mieszkaniowe,

- organizacja wizyt studyjnych i szkoleń dotyczących komunikacji miejskiej, fotowoltaiki, dostępnych nowoczesnych technologii, recyklingu, retencji, zielonych ścian, pisania wniosków unijnych, z kompetencji miękkich ( np. obsługa klienta, komunikacja, zarządzanie, negocjacje), w zakresie np. budowania marki, skutecznej promocji i marketingu,

- przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej w zakresie dostępności dla osób z niepełnoprawnościami, niskiej emisji, zieleni miejskiej, recyklingu, OZE, termomodernizacji,

- współpraca polsko-norweska (organizacja szkoleń i wizyt studyjnych, doradztwa, tłumaczeń).