piątek 21.01.2022

Złożeniem kwiatów na Starym Cmentarzu pod tablicą upamiętniającą walkę o niepodległość Polski, uczczono 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie styczniowe to odważny krok w drodze do odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej, mimo jego porażki militarnej. Polska, mimo że nie było jej na mapie Europy, nigdy nie przestała istnieć w sercach Polaków. Powstanie styczniowe skierowane było oficjalnie przeciwko zaborcy rosyjskiemu, ale obudziło nadzieję na niepodległość wśród Polaków wszystkich zaborów. Jarosław dołączył do walk powstańczych - setka mężczyzn wstąpiła do oddziału mjr. Leona Czechowskiego, inni pomagali niosąc pomoc medyczną, zbierając żywność, broń dla powstańców i ukrywając żołnierzy.

Na jarosławskich cmentarzach spoczywają powstańcy styczniowi, z których najbardziej zasłużonym jest major Leon Czechowski. Dzisiejsze święto to oddanie czci i upamiętnienie także wielu bezimiennych Polaków, którzy oddali swoje życie dla niepodległej Ojczyzny. 

Więcej o udziale Jarosławia w Powstaniu Styczniowym: http://miastojaroslaw.pl/upload/pdf/folders/8/zbigniew-zieba-jaroslawianie-w-powstaniu-styczniowym.pdf

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...