czwartek 10.03.2022

Czworo przyjaciół, uczniów jarosławskiej szkoły średniej tworzy projekt ekologiczno-technologiczny "GreenWhale", który ma posłużyć do sprzątania jezior, stawów i oczek wodnych z unoszących się na nich zanieczyszczeń za pomocą zdalnie sterowanego robota. Ukończyli już pierwszy prototyp i są blisko stworzenia drugiego, który wyruszy na swoją pierwszą, ekologiczną misję.

Jakub Nowak, Filip Kubecki, Kamil Badowicz i Patryk Maj, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, wspólnie biorą udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii", skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Jej celem jest przekuwanie wiedzy w praktykę za pomocą autorskich projektów społecznych. Uczestnicy mogą zrealizować tam niemal każdy pomysł na poprawę świata i naprawienie problemów naszego otoczenia - wynalazki, kampanie społeczne, udoskonalenia technologiczne, a nawet zbiórki pieniędzy, na wszystko znajdzie się miejsce. Czworo nastolatków tworzy projekt ekologiczno-technologiczny „GreenWhale", a dokładniej tworzą robota. Zdalnie sterowana maszyna będzie potrafiła w szybki sposób zbierać duże ilości śmieci unoszących się na powierzchni zbiorników wodnych, a w niedalekiej przyszłości poradzi sobie również z plami olejowymi.

Konstrukcja robota opiera się na budowie statków typu katamaran. Sercem łodzi jest system oparty na arduino, które obsługuje system komunikacji, operuje dokładnymi parametrami, oraz kontroluje sygnał GPS. Wszystkie dane wychodzące z urządzenia są przesyłane za pomocą fal radiowych do zdalnego systemu kontroli, a całość unosi się na wodzie dzięki ekologicznym, drewnianym pływakom. Wiele z użytych elementów jest zaprojektowanych indywidualnie przez uczniów, a potem wydrukowanych za pomocą specjalistycznego sprzętu do druku 3D udostępnionego przez szkołę – ZSTiO. Docelowym miejscem gdzie użytkowany będzie prototyp są między innymi jeziora, oraz stawy.

Udział w olimpiadzie pomoże uczestnikom zdobyć doświadczenie w prowadzeniu własnego przedsięwzięcia, wartościowe znajomości, zawiązać współpracę ze znaczącymi markami, oraz gwarantowany za ukończenie projektu międzynarodowy certyfikat z zarządzania wydany przez Project Management Institute ATP. Do zdobycia są 3 sezonowe nagrody - Brązowy Wilk za najlepszy projekt w szkole, Srebrny Wilk za najlepszy projekt w województwie, oraz prestiżowy Złoty Wilk za najlepszy projekt w Polsce.

Jakubowi, Filipowi, Kamilowi i Patrykowi gratulujemy ambitnych zamierzeń i życzymy powodzenia!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...