piątek 1.04.2022
Zdjęcie ilustracyjne przedstawiające urządzenie alarmowe
Zdjęcie ilustracyjne przedstawiające urządzenie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające do 15 kwietnia do godziny 23:59 trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju oraz drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni, natomiast stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Z kolei stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.

Załączniki

  • Pobierz Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...