piątek 6.05.2022
Uczestnicy Marszu Godności.
Uczestnicy Marszu Godności.

5 maja obchodziliśmy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Święto ma na celu stworzenie okazji do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz pokazanie barier, z jakimi się wciąż borykają. Z tej okazji działające w naszym mieście Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zorganizowało wielki happening na jarosławskim rynku.

W naszym mieście obchody Dnia Godności obyły się 6 maja. 0 godz. 9.30 spod siedziby stowarzyszenia przy ul. Wilsona wystartował pomarańczowy marsz. Przeszedł ulicami miasta, by dotrzeć na rynek. Tam głos zabrała wiceprzewodnicząca Zarządu Koła PSONI Katarzyna Lepszy, opowiedziała o swoich osobistych doświadczeniach; o trudnościach, które napotyka jako matka dziecka z niepełnosprawnością. Zaapelowała również o godne traktowanie i szacunek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 - Pomimo, że ten drugi człowiek wygląda inaczej, czasami nie mówi, czasami jest leżący, to jest człowiek, którego trzeba szanować i który ma takie same prawo być w społeczeństwie jak my wszyscy - mowiła.

Z pozdrowieniami dla wszystkich uczestników Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wystąpił burmistrz Waldemar Paluch. Swoje słowa skierował również do pracowników PSONI w Jarosławiu.

- Chciałbym pogratulować i podziękować za wielką pracę, za ogromny trud, za ogromne serce jakie Państwo dajecie osobom niepełnosprawnym. To jest naprawę wyjątkowa działalność – podkreślił burmistrz.

Na scenie o swoim życiu, planach na przyszłość i marzeniach opowiadali self-adwokaci. Pytania zadawała Bernadetta Szczypta.

Były też atrakcje dla najmłodszych: dmuchańce, kolorowe koraliki do własnoręcznego zrobienia bransoletek, malowanie twarzy. Kolorem przewodnim wydarzenia był pomarańczowy; na rynku dominowały pomarańczowe koszulki, apaszki, czapeczki, a na koniec uczestnicy happeningu wypuścili w niebo pomarańczowy dym.

W wydarzeniu wspólnie z burmistrzem Waldemarem Paluchem uczestniczył zastępca burmistrza Dariusz Trasz, sekretarz Magdalena Kapusta, skarbnik Anna Gołąb, ponadto przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Ten dzień ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Jest to również okazja do podwójnej refleksji o sytuacji osób niepełnosprawnych. Oprócz obchodzonego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest to również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...