Na konferencja MFiPR 31 maja i 1 czerwca spotkało się prawie 200 osób reprezentujących samorządy biorące udział w Programie „Rozwój lokalny” oraz ich partnerzy z Norwegii i Islandii. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Jarosławia z burmistrzem Waldemarem Paluchem na czele.

Konferencja zainaugurowała rozpoczęcie kluczowego etapu realizacji projektów wspartych przez Fundusze Norweskie i EOG w ramach Programu Rozwój Lokalny. Umowy podpisane z 29 średnimi miastami w okresie listopad 2021 r. – kwiecień 2022 r. umożliwiają im realizację kompleksowych projektów, mających na celu ograniczenie negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienie standardu życia mieszkańców.

W wydarzeniu udział wzięli Ambasador Królestwa Norwegii, Anders H. Eide, przedstawiciele OECD, Związku Miast Polskich oraz Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), a także przedstawiciele 29 wyłonionych w konkursie polskich samorządów i ich norweskich partnerów oraz przedstawiciele administracji rządowej państw-darczyńców Funduszy Norweskich i EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

255 miast średnich uczestniczyło w otwartym naborze. W wyniku decyzji Komitetu ds. Wyboru Projektów, do kolejnego etapu trafiły 54 miasta. Pierwotnie do dofinansowania miało zostać wybranych 15 projektów, jednak Komitet ds. Wyboru Projektów – we współpracy z Operatorem i państwami-darczyńcami – zdecydował o rozszerzeniu listy na wszystkie Kompletne Propozycje Projektów (29 miast), które spełniły wymóg uzyskania minimum 60% punktów w ocenie merytorycznej. Decyzja ta została podyktowana przede wszystkim potrzebą wsparcia szerszej, niż początkowo zakładano, grupy miast, które znalazły się z trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej z powodu pandemii COVID-19. Rozszerzenie listy rankingowej pozwoliło zwiększyć odziaływanie Programu poprzez istotne zwiększenie zakresu miast, które zrealizują nowe ścieżki rozwoju.

W trakcie dwudniowego spotkania, podczas panelowych dyskusji z aktywnym udziałem polskich, norweskich i islandzkich samorządowców, przedstawicieli operatora programu (MFiPR), OECD, partnerskich norweskich i islandzkich organizacji lokalnych oraz ze wsparciem doradców ZMP, rozmawiano o dotychczasowych efektach wdrażania projektów w miastach, korzyściach płynących ze współpracy bilateralnej, wykorzystaniu zewnętrznej perspektywy OECD (https://www.miasta.pl/aktualnosci/narzedzie-samooceny-dla-jst-od-oecd, https://www.miasta.pl/aktualnosci/jest-juz-raport-oecd-o-stanie-samorzadu-lokalnego-w-polsce) oraz planach na przyszłość.

Dla 16 spośród 29 miast znaleziono partnerów w Norwegii i Islandii. Pierwszą umowę bilateralną podpisał już Ostrowiec Świętokrzyski z Sogndal (NO), a następne zostaną podpisane 2 czerwca w:  Rydułtowych (z Ovre Eiker - NO), Łomży (z Nordland County - NO), Zawierciu (z regionem More Og Romsdal - NO) i Starachowicach (z Bergen - NO). Dla pozostałych 13 miast, którzy nie mają skandynawskich partnerów, przewidziano inne formy współpracy z miastami w Norwegii.

W trakcie konferencji zostały zaprezentowane już pierwsze przykłady partnerstw współpracy bilateralnej - polsko-norwesko-islandzkiej - między Starachowicami (PL) i Bergen (NO), Jelenią Górą (PL) i Akureyri (IS) oraz Rydułtowami (PL) i Ovre Eiker (NO).

Drugiego dnia konferencji odbyły się warsztaty poświęcone 5 obszarom współpracy - rozwojowi instytucjonalnemu, partycypacji społecznej, zmianom klimatu, przedsiębiorczości młodzieży oraz srebrnej gospodarce.

źródło: