czwartek 9.06.2022
Spływ flisacki na rzece San
Spływ flisacki na rzece San

Retmanie wybijaj! Od takiej komendy rozpoczęto w Jarosławiu tradycyjny flis.

Ulanowscy flisacy przez kilka dni zbijali nad brzegiem Sanu 80-metrową tratwę, by 8 czerwca wyruszyć z Jarosławia do Ulanowa w ramach Międzynarodowego Flisu Szlakiem Błękitnego Sanu. Partnerem tego niezwykle malowniczego wydarzenia pod nazwą "Etnoflis Jarosław - Ulanów 2022" jest Burmistrz Miasta Jarosławia. Flisacy dotrą do Ulanowa 10 lipca. Przewodzi im retman Jan Pachla (kapitan tratwy).

Bractwo Flisackie pw. Świętej Barbary w Ulanowie kultywuje od lat profesji, którą zajmowali się przodkowie. Ulanów, położony u ujścia rzeki Tanew do Sanu, uznawany był za stolicę polskiego flisactwa. Przed wiekami spławiano stąd towary i drewno do Warszawy i Gdańska.

Jarosław położony nad Sanem, w którym odbywały się słynne jarmarki kupieckie, również wpisuje się w bogatą tradycję transportu wodnego w naszym regionie. Przed wiekami istniał w naszym mieście mały port rzeczny.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...