wtorek 14.06.2022
Rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz

14 czerwca obchodziliśmy w Jarosławiu Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W ten szczególny dzień tradycyjnie gromadzimy się przed tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dworca PKP, która poświęcona jest pamięci więźniów z Jarosławia i okolic, wywiezionych pierwszym transportem do KL Auschwitz.

Tegoroczne uroczystości rozpoczeły się odśpiewaniem hymnu narodowego i wspólną modlitwą z udziałem wojskowej asysty honorowej z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza i pocztów sztandarowych z jarosławskich szkół. Nie zabrakło apelu pamięci oraz salwy honorowej. Kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele rodzin ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, parlamentarzyści i ich przedstawiciele, przedstawiciele jarosławskiego samorządu, Garnizonu Jarosław oraz dyrekcja Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Burmistrza Miasta Jarosławia reprezentował zastępca Dariusz Tracz.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele rodzin ofiar oraz blisko stuletni Kazimierz Kopeć, ostatni żyjący więzień obozu koncentracyjnego, a także reprezentanci służb mundurowych i jarosławskiego środowiska harcerskiego. Okolicznościową modlitwę w intencji ofiar zmówił archiprezbiter jarosławski ks. prał. Andrzej Surowiec. Organizatorami wydarzenia byli: Jarosławskie Stowarzyszenie "Ocalić przeszłość dla przyszłości" oraz Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot.