wtorek 16.08.2022
Uroczystości na rynku

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej.

Jarosławskie uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawnioną w kościele pw. Chrystusa Króla w intencji żołnierzy Garnizonu Jarosław. Dowódcy 14 dywizjonu artylerii samobieżnej, 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej i 34 batalionu lekkiej piechoty złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Następnie pododdziały wraz z uczestnikami uroczystości przeszły na Rynek.

Po wprowadzeniu sztandaru i uroczystym apelu, dowódca garnizonu ppłk Wojciech Drapała, wygłosił przemówienie nawiązujące do Bitwy Warszawskiej. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie mianowań na wyższe stopnie oraz wyróżnień i listów gratulacyjnych. Okolicznościowe statuetki otrzymali ppłk Grzegorz Wołoszyn, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz burmistrz Waldemar Paluch, w którego imieniu odebrał ją wiceburmistrz Wiesław Pirożek. Apel pamięci odczytał ppor. Maciej Kołodziej. Po nim oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Po zakończeniu części oficjalnej można było obejrzeć sprzęt wojskowy, który ustawiono na jarosławskim Rynku.

W uroczystości wzięli udział: poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, wicestarosta Mariusz Trojak, przedstawiciele biur parlamentarzystów, przedstawiciele gmin ościennych, radni miejscy oraz dyrektorzy i prezesi spółek miejskich.

Patrycja Bartkiewicz