wtorek 16.08.2022
Odsłonięcie tablicy 15 sierpnia
Odsłonięcie tablicy 15 sierpnia

15 sierpnia 1937 roku, dokładnie 85. lat temu, w Polsce miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, a ziemia jarosławska odegrała w nim znaczącą rolę.

W Jarosławiu zebrało się tego dnia około 40 tysięcy chłopów, by zaprotestować przeciw biedzie panującej na wsi. Protest rozlał się na cały kraj i miał tragiczne skutki: ofiary śmiertelne i aresztowania. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia na płycie jarosławskiego Rynku została umieszczona tablica przypominająca o strajku. Jej inicjatorem był pan Mirosław Krupa, wnuk Józefa Krupy, który brał udział w proteście w 1937 roku. Organizatorami uroczystości był burmistrz miasta, którego reprezentował zastępca Wiesław Pirożek. Przybyli na nie potomkowie uczestników strajku, osoby z okolicznych miejscowości, których mieszkańcy brali udział w Wielkim Proteście Chłopskim, miłośnicy Jarosławia, znawcy historii.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyła wystawa fotografii z przebiegu tego wydarzenia na jarosławskim Rynku 15 sierpnia 1937 roku, przygotowana przez pracowników Muzeum Kamienica Orsettich, starszego kustosza panią Zofię Kostkę-Bieńkowską i pana dr. Rafała Kolano.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...