Znak promocyjny województwa podkarpackiego - PODKARPACKIE przestrzeń otwarta
Znak promocyjny województwa podkarpackiego - PODKARPACKIE przestrzeń otwarta

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przyjął pilotażowy program pn. „Program wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach”, w którym uczestniczy Miejskie Przedszkole nr 11 w Jarosławiu.

Celem tego programu jest powszechne, codzienne, równoległe do języka ojczystego nauczanie języka angielskiego w podkarpackich przedszkolach.

W „Programie wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach” bierze łącznie udział 25 przedszkoli z terenu Województwa Podkarpackiego. Przedszkola te będą pełnić rolę wzorcowych placówek w kontekście wychowania dzieci w dwujęzyczności z językiem angielskim. Wytypowane przedszkola, w tym Miejskie Przedszkole nr 11 w Jarosławiu będą realizować Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności, którego autorką jest Claire Selby, brytyjska lingwistka.

Program planowany jest do realizacji w latach 2022-2023.

W związku z zakwalifikowaniem się do Programu, Miejskie Przedszkole nr 11 w Jarosławiu otrzymało od Województwa Podkarpackiego pomoc rzeczową, obejmującą m. in. licencje dostępowe i zestawy do pracy z programem wychowania do dwujęzyczności z językiem angielskim, zeszyty ćwiczeń, dywan edukacyjny, maskotki, naklejki na ścianę, opaski na głowę, pacynki wykorzystywane w programie wychowania do dwujęzyczności z językiem angielskim oraz  teatrzyk. Ponadto nauczyciele i rodzice mają dostęp do licznych wydawnictw oraz materiałów metodycznych do nauczania języka angielskiego, które można wykorzystać w procesie wychowania dwujęzycznego. Zbiory te są dostępne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu oraz w  filiach w Jarosławiu, Lubaczowie i Przeworsku.

Łączna wartość przyznanej pomocy rzeczowej otrzymanej od Województwa Podkarpackiego wyniosła 5 101, 94 złote.

Wnioski z realizacji pilotażowego „Programu wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach”, m. in. w Miejskim Przedszkolu nr 11 w Jarosławiu posłużą do zaplanowania podobnych działań na terenie województwa podkarpackiego w następnych latach.

 

 

Angelika Jarosz

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...