środa 26.10.2022

Wojewoda podkarpacki i Biuro Programu „Niepodległa” zachęcają do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”,

Jak co roku organizatorzy zapraszają społeczności lokalne, samorządy, samorządowe instytucje kultury i szkoły do  wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Również organizatorów uroczystości związanych z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy zachęcają nie tylko do przyłączenia się do akcji, ale również oznaczania na Mapie Wydarzeń niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ miejsc, które włączają się do inicjatywy. 

Wszyscy, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu, mogą umieścić zdjęcia i filmiki w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Jak wziąć udział w akcji "Niepodległa do Hymnu":

  1. Zaplanuj i zorganizuj w swojej gminie, mieście, czy szkole wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada br. w samo południe
  2. Przed 11 listopada br. wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ i kliknij znajdujący się pod mapą przycisk „Dodaj wydarzenie”
  3. Wypełnij formularz, wybierając wśród rodzajów wydarzeń akcję „Niepodległa do Hymnu”
  4. Wyślij formularz. Wydarzenie będzie widoczne na mapie po wprowadzeniu zgłoszenia przez administratora.
  5. Podczas wspólnego śpiewania Hymnu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zrób zdjęcie i opublikuj je w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu

Można również skorzystać z materiałów, które można pobrać ze strony www.niepodlegla.gov.pl :

  • Słowa do Hymnu państwowego
  • Nuty Hymnu rozpisane na głosy
  • Nuty Hymnu rozpisane na fortepian
  • Nuty Hymnu wersja uproszczona

 Organizatorzy zachęcają także do wykorzystania dwóch gotowych wystaw tematycznych, które można wydrukować na dowolnym nośniku lub opublikować w Internecie. Są to:

 Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej. Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Natomiast wystawa „Tak powstawała Niepodległa” przedstawia proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:  

  • Walka o polską tożsamość do 1918 roku,
  • Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,
  • Polska mozaika,
  • Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,
  • Wyzwania systemu edukacji,
  • Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,
  • Sportowy duch,
  • Piękne rzeczy,
  • Zdrowie i opieka medyczna
  • Architektura
  • W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Planszom towarzyszy również plakat promujący wystawę. Ekspozycja składa się z 11 plansz. Wystawy można pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Wystawy są dostępne na stronach:

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...