środa 2.11.2022

Jarosławska szkoła muzyczna istnieje od 75 lat. Jubileuszowe uroczystości są okazją do gratulacji, życzeń oraz wspomnień. 27 -28 października w Szkole Muzycznej I stopnia Fryderyka Chopina w Jarosławiu odbyły się uroczyste obchody.

Obchody Jubileuszu 75-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku Fryderyka Chopina, a następnie uroczystą mszą św. w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Na mszy świętej ksiądz proboszcz Marian Bocho w obecności księdza prałata Aleksandra Kustry poświęcił sztandar Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.

Jubileusz był także okazją do zaprezentowania dorobku uczniów szkoły. Podczas Koncertu Jubileuszowego w sali koncertowej szkoły muzycznej, burmistrz Waldemar Paluch podziękował za wieloletnią owocną współpracę z miastem, pogratulował osiągnięć dydaktyczny i artystycznych, a na koniec życzył sukcesów w dziedzinie krzewienia kultury muzycznej.

Zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu solistów, zespołów i orkiestry. Młodzi artyści zaprezentowali utwory Chopina, Maseneta, Pachelbela, Bacha i innych. Orkiestra szkolna wykonała utwory współczesnego rzeszowskiego kompozytora Dominika Lasoty.

Podczas uroczystości wręczono nagrody Centrum Edukacji Artystycznej – organu prowadzącego szkołę, nagrody dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina oraz odznaczenia państwowe – Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. Odczytano akt nadania imienia Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, bowiem dotychczas imię kompozytora nosiła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.

Na wyróżnienie zasłużyła dyrektor szkoły śp. Elżbieta Dąbrowska. Drugiego dnia obchodów w holu szkoły została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona dyrektor, odsłoniła ją córka Magdalena Bar z wnuczką Antosią. Na tablicy obok wizerunku Elżbiety Dąbrowskiej znajduje odwzorowany cytat napisany przez nią odręcznie: „Każdy powinien zostawić pamiątkę, że nie żył darmo na tej ziemi”.

Koncert „In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej” w wykonaniu nauczycieli szkoły odbyły się w drugim dniu uroczystości i poświęcony był byłej dyrektor szkoły.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Szkoły Muzycznej  I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu

Patrycja Bartkiewicz