piątek 20.01.2023
160. rocznica Powstania Styczniowego
160. rocznica Powstania Styczniowego

22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe, które było największym polskim powstaniem narodowym. Na jarosławskim cmentarzu - przed tablicą poświęconą powstańcom, oddano hołd i złożono kwiaty. W ten sposób zostali uczczeni powstańcy z ziemi jarosławskiej.

Jarosławskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się przy kaplicy na Starym Cmentarzu. Pod tablicą upamiętniającą powstańców pochodzących z ziemi jarosławskiej oraz bohatera płk. Leona Czechowskiego, odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci, Wojskowa Asysta Honorowa oddała salwę honorową. Właśnie w tym miejscu organizowane są uroczystości upamiętniające m.in. powstańców pochowanych na jarosławskich nekropoliach. Trzynaście grobów znajduje się na Nowym Cmentarzu, jedenaście na Starym Cmentarzu - w tym również płk. L. Czechowskiego. Burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca – Dariusz Tracz.

Powstanie Styczniowe wybuchło dokładnie 22 stycznia 1863 r. Mimo, że zakończyło się klęską, według oceny historyków, było to największe powstanie narodowe XIX w., popierane przez międzynarodową opinię publiczną

 „Wielki zryw niepodległościowy przeciwko rosyjskiemu zaborcy zjednoczył Polaków w dwóch pozostałych zaborach dając nadzieję na wolność i niepodległość. Od początku powstania jarosławianie nieśli pomoc i wsparcie powstańcom, wielu z nich dołączało do walki przekraczając granice, inni organizowali pomoc sanitarną, zaopatrywali w broń, żywność, czy transportowali rannych w bezpieczne miejsce. Było to możliwe w początkowej fazie powstania dzięki łagodnej polityce austriackiego zaborcy. Punkt organizacyjny pomocy powstańcom znajdował się w Jarosławiu w ówczesnym Hotelu Warszawskim przy ul. Grunwaldzkiej 1. Podobne punkty znajdowały się także w okolicach – Zarzeczu, Wysocku, Żurawiczkach obok Przeworska, czy Ostrowie obok Radymna. Nie zapomnijmy, że wśród ochotników powstańczej walki z terenu Galicji dołączyło około stu jarosławian, którzy wstąpili do oddziału mjr. Leona Czechowskiego, który formował wyprawę wojsk z Galicji na teren zaboru rosyjskiego…” - mówił w imieniu Burmistrza Waldemara Palucha, jego zastępca Dariusz Tracz.

W uroczystościach wzięli udział m.in posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i  Mieczysław Kasprzak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor, wicestarosta Mariusz Trojak , służby mundurowe, przedstawiciele jarosławskiej uczelni, instytucji publicznych, organizacji i stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy Jarosławia.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...