Celem głównym projektu jest zwiększenie ilości odpadów przekazywanych przez mieszkańców Gminy Miejskiej Jarosław w sposób selektywny i zmniejszenie ilości odpadów trafiających do systemu w formie zmieszanej.

Planowany całkowity koszt projektu: 5 983 209,20 zł
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych: 3 891 518,18 zł
Dofinansowanie: 3 307 790,45 zł
Cele projektu:

Celem głównym projektu jest zwiększenie ilości odpadów przekazywanych przez mieszkańców Gminy Miejskiej Jarosław w sposób selektywny i zmniejszenie ilości odpadów trafiających do systemu w formie zmieszanej.

Cele szczegółowe to:
- osiągnięcie wysokiej jakości recyklingu poprzez zebranie frakcji odpadów o dużej czystości,
- wypełnienie zobowiązań ustawowych kierowanych zarówno do gmin jak i przedsiębiorców,
- minimalizacja zagrożeń wynikających z niewłaściwego zagospodarowania odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości (spalanie odpadów, tworzenie dzikich wysypisk),
- minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów poprzez prowadzenie działań edukacyjnych oraz utworzenie punktu wymiany produktów, co spowoduje realizację zadań zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami.

Efekty przedsięwzięcia:
PSZOK będzie zlokalizowany w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców Jarosławia, położony poza centrum miasta, by uniknąć negatywnego oddziaływania PSZOK na jakość życia mieszkańców. Ponadto w PSZOK będzie prowadzone przygotowanie do ponownego użycia oraz „kącik rzeczy używanych” tj. zapobieganie powstawaniu odpadów. PSZOK będzie wyposażony w niezbędną infrastrukturę oraz budynek socjalno-biurowy z częścią garażową oraz wiatą do magazynowania odpadów. W celach edukacyjnych wykonana zostanie ścieżka edukacyjna. Realizacja projektu pozwoli na podniesienie jakości i ilości zbieranych selektywnie odpadów oraz wypełnienie obowiązków ustawowych w zakresie budowy i utrzymania PSZOK.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje:

• budowę budynku socjalno-biurowego z częścią gospodarczo-garażową wraz z wewnętrzną instalacją: wodną, kanalizacyjną, elektryczną, c.o;, wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji,
  • budowę wiaty do magazynowania odpadów wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną,
  • wykonanie infrastruktury technicznej: instalacje zewnętrzne, przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarne,
  • montaż wagi pomostowo/najazdowej,
  • utwardzenie terenu pod prasokontenery wraz z murkiem oporowym,
  • wykonanie placów wewnętrznych, ich utwardzenie oraz utwardzenie miejsc postojowych,
  • wykonanie otwartego zbiornika na wody opadowe wraz z niezbędną infrastrukturą,
  • wykonanie ścieżki edukacyjno-ekologicznej,
  • wykonanie ogrodzenia terenu,
  • wykonanie bezodpływowego zbiornika na ścieki komunalne,
  • zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia PSZOK,
  • zakup pojemników i kontenerów do magazynowania odpadów,
  • wykonanie systemu monitoringu wizyjnego,
  • przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej,
  • zatrudnienie Inspektora nadzoru budowlanego,
  • wykonanie tablicy informacyjnej.

Mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowy.

Gmina Miejska Jarosław jako beneficjent projektu „Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jarosławiu” dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach osi priorytetowej II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, informuje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych. Mechanizm ten został opracowany i udostępniony przez Instytucję Zarządzającą.

Jest to narzędzie informatyczne umożliwiające przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego w szczególności poprzez:

lub