wtorek 25.08.2020

Po tym jak projekt „Jaroslove – z miłości do ludzi” znalazł się w drugim etapie programu Rozwój Lokalny, zarówno władze miasta, jak i pracownicy instytucji publicznych oraz mieszkańcy wspólnie pracują nad podniesieniem standardów życia w Jarosławiu.

Oprócz przeprowadzenia ankiety mającej pokazać potrzeby mieszkańców, w mieście pojawiły się m.in. Tablice Marzeń, na których jarosławianie mogą pisać o swoich aspiracjach i marzeniach.

Czym jest Jaroslove?

Program Rozwój lokalny jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Ponieważ Jarosław, jako jedno z 54 miast, znalazł się w drugim etapie programu otrzyma 100 tysięcy złotych na zadania z zakresu dostępności dla osób niepełnosprawnych. Ma również szansę na zdobycie od 3 do 10 milionów euro na działania rozwojowe. Grono specjalistów z Urzędu Miasta wraz z burmistrzem oraz ekspertami ze Związku Miast Polskich wypracowało cele i kierunki jakie należy obrać w działaniach. Skoncentrowano się na:

- poprawie jakości powietrza,

- dostępności komunikacyjnej,

- aktywizacji społecznej,

- aktywnym partnerstwie aktywnie funkcjonujących podmiotów,

- wzmocnieniu i promocji oferty miasta.

W ramach prac nad diagnozą miasta odbyły się konsultacje społeczne, reprezentanci samorządów szkolnych, organizacji pozarządowych oraz artyści brali udział w dyskusjach i warsztatach, przeprowadzono ankiety wśród uczniów, przedsiębiorców i seniorów. Na stronie internetowej miasta do 15 sierpnia mieszkańcy Jarosławia mogli zgłaszać swoje pomysły na rozwój miasta. To jednak nie wszystko! Autorzy projektu postanowili pójść jeszcze o krok dalej i bezpośrednio zapytać jarosławian:, za co oni kochają swoje miasto?

Miasto Marzeń

Aby jak najtrafniej określić cele, najlepiej jest zapytać o zdanie osoby, które na co dzień korzystają z licznych usług w mieście, pracują w nim i spędzają czas wolny. Stąd właśnie pomysł na Tablice Marzeń, które stanęły w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, w księgarni Kuferek oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na Tablicach zostały umieszczone pytania: za co kochasz Jarosław?, jaki jest Jarosław Twoich marzeń?, jak rozwinąć Jarosław?, na co wydałbyś 40 milionów złotych na rzecz rozwoju miasta? Zaangażowanie mieszkańców przerosło oczekiwania organizatorów. Jarosławianie bardzo chętnie pisali o swoim mieście, o tym, że kochają je za zabytki, atmosferę i ludzi, ale również… lody i zapach ciasteczek na Rynku. Pojawiła się również opinia turysty, który, jak sam napisał (lub napisała), jest tu pierwszy raz i oniemiał na widok ratusza! Pomysły mieszkańców dotyczyły między innymi utworzenia bulwarów nad Sanem, miejsc dla młodzieży czy powiększenia basenu.

- Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzanie badań, ankiet, dyskusji, warsztatów i konsultacji ma ogromne znaczenie, pozwala na uporządkowanie planów, usystematyzowanie prac, stworzenie ram przyszłych działań. Tym, co ma bezcenną wartość, są bezpośrednie głosy i słowa mieszkańców. To właśnie oni na co dzień tworzą Jarosław i to oni decydują o kierunkach w jakim się będzie rozwijałmówi burmistrz miasta Waldemar Paluch.

A Ty, Czytelniku, za co kochasz Jarosław?