środa 9.09.2020

Przyjęcie strategii ma ułatwić tworzenie warunków do rozwoju elektromobilności w Jarosławiu. Jednym z etapów przygotowania strategii będzie przeprowadzenie konsultacji społecznych. Ze względu na stan epidemii otwarte spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w formie on-line w dniu 15 września 2020 r. o godzinie 9:00, link do spotkania:

Opracowanie strategii jest dostępne w załączniku.

Śledząc światowe statystyki dotyczące tempa przyrostu pojazdów elektrycznych, biorąc pod uwagę stan jakości powietrza, stwierdzić można, iż wszystkie kraje europejskie (w tym Polskę), czeka epoka nisko i zeroemisyjnego transportu. Postępując zgodnie ze światowymi trendami oraz wytycznymi Unii Europejskiej Gmina Miejska Jarosław sporządziła Strategię Rozwoju Elektromobilności w Jarosławiu na lata 2020-2035.

Głównym celem przedmiotowego dokumentu jest stworzenia warunków do rozwoju elektromobilności na terenie Miasta Jarosławia. Jako cele szczegółowe określono:

- rozwój transportu publicznego w oparciu o technologie elektromobilne,
- wdrożenie działań umożliwiających ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza,
- rozwój infrastruktury rowerowej i elektrorowerowej,
- wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wspomagających interaktywność i wydajność infrastruktury lokalnej i jej komponentów składowych – smart city.

Konieczność opracowania i wdrożenia przedmiotowej strategii wynika ze zdiagnozowanych przesłanek, które wskazują na potrzebę:

-ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza,
-poprawy klimatu akustycznego,
-kontynuacji zrównoważonego rozwoju gospodarczego w oparciu o nowoczesne technologie,
- redukcji zużycia energii na realizację zadań przewozowych,
- koordynacji działań związanych z rozwojem infrastruktury transportowej.

Wyniki konsultacji społecznych w sprawie opracowania „Strategii Rozwoju Elektromobilności w Jarosławiu na lata 2020-2035” znjdująsięw załączniku.

Załączniki

• Pobierz Strategia Rozwoju Elektromobilności w Jarosławiu na lata 2020 - 2035.pdf
  • Pobierz Wyniki konsultacji społecznych dot. Strategii Rozwoju Elektromobilności w Jarosławiu na lata 2020 -