niedziela 4.10.2020
Śp. ksiądz prałat doktor Franciszek Rząsa.
Śp. ksiądz prałat doktor Franciszek Rząsa.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prał. Franciszka Rząsy - niestrudzonego pielgrzyma i skromnego kapłana, opiekuna duchowego cierpiących i zagubionych w życiu. Odszedł 3 października w wieku 78 lat.

Śp. ks. prał. dr Franciszek Rząsa był wieloletnim wykładowcą WSD w Przemyślu, twórcą wielu dzieł charytatywnych i ewangelizacyjnych, współzałożycielem Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II Wzrastanie, niestrudzonym opiekunem duchowym podopiecznych i budowniczym Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. W 2011 roku otrzymał od Burmistrza Miasta Jarosławia odznakę „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego”. W 2013 roku Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „WZRASTANIE" została przyznana statuetka JAROSŁAWA w kat. aktywność społeczna.

Składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia
łącząc się w żałobie z Najbliższymi, Przyjaciółmi,
Współpracownikami oraz Podopiecznymi.

 

Uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

  • 5 października 2020 r., Parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

    godz. 18.00 – msza święta w intencji śp. ks. prał. Franciszka Rząsy

  • 6 października 2020 r., Parafia pw. św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łowisku (diec. rzeszowska)

    godz. 14.00 – msza święta pogrzebowa. Po niej pochówek na miejscowym cmentarzu.

 

***

Śp. ks. prałat dr Franciszek Rząsa urodził się 15 grudnia 1942 r. w Łowisku (powiat niżański). Chrzest przyjął 26 grudnia w kościele parafialnym w Górnie. W czerwcu 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Bolesława Taborskiego. Pracował jako wikariusz w Polańczyku i Słocinie. Następnie podjął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone doktoratem. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz Sandomierzu. Dał się poznać jako twórca duszpasterstwa dla studentów Akademii Rolniczej w Zalesiu k. Rzeszowa oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży i twórca Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Z jego inicjatywy powstawały kolejne ośrodki rekolekcyjne dla młodych. Zasłynął z wielu duchowych przedsięwzięć (np. pierwsza Droga Krzyżowa na Tarnicę, ewangelizacja Bieszczadów, liczne pielgrzymki na Jasną Górę). Sprawdził się również jako proboszcz w Sośnicy Jarosławskiej i Brzozowie oraz dziekan dekanatu brzozowskiego. Był pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu (Opactwo), rozpoczynając w tym miejscu m.in. praktykę rekolekcji ignacjańskich. Wraz z pątnikami ustawił na Tarnicy monumentalny, 7-metrowy krzyż (wcześniej zainicjował tu umieszczenie mniejszego, drewnianego krzyża).

W roku 1991 założył Fundację Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”. Rozwój tego dzieła pozwolił zadbać również o ludzi dorosłych i starszych, wymagających szczególnej opieki. W 2003 r., w budynkach przy ul. Sanowej w Jarosławiu, oficjalnie otworzył schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Miejsce to nazwano Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej. Wówczas rozpoczęła się też budowa kaplicy Matki Bożej Bolesnej oraz rozbudowa schroniska (obiekty zyskały nazwę Centrum Charytatywnego). 11 lat temu udało się otworzyć Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny, a w 2017 r. – Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Cały zespół ośrodków przyjął wspólną nazwę: Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II.

Ks. Franciszek Rząsa był kapłanem otwartym wobec ludzi cierpiących – czy to fizycznie, czy pogubionych w życiu. Jako wielki czciciel Maryi, regularnie odwiedzał najważniejsze Jej sanktuarium w Polsce, zostawiając tam wszystkie sprawy. - Wielki jest mój związek z Jasną Górą. Od początku drogi moje prowadziły ku temu miejscu przez pątnicze szlaki. Natomiast w ostatnich latach staram się pielgrzymować tutaj co miesiąc – mówił ks. Franciszek w 50. rocznicę święceń (rok 2017). Jakże wymowne jest Jego przejście na drugą stronę życia w pierwszą sobotę miesiąca różańcowego…

Życiorys za: Stowarzyszenie Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...