piątek 4.12.2020

Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu zapraszają 13 grudnia br. do upamiętnienia ofiar stanu wojennego.

Program uroczystości

Jarosławskie Opactwo, 13 grudnia 2020, godz. 17.00

• Msza święta w intencji osób zamordowanych w stanie wojennym i zmarłych z jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych,
  • modlitwa oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności,
  • wystawa plenerowa „Solidarność. 40 lat historii”.

Prosimy o stosowanie zaleceń sanitarno-epidemiologicznych!

Partner: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

***

13 grudnia Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny organizuje kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności", zachęcając do zapalenia świec - symbolicznych świateł pamięci - w urzędach i budynkach użyteczności publicznej, szkołach oraz w naszych domach.

Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Symboliczne światło wolności, jako znak solidarności z Polakami, zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie Papież Jan Paweł II, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego, zwracając się do Amerykanów słowami: Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić.

Zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób. Zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w piątkowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 - w tym samym dniu, w którym 39 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję. Można również zapalić wirtualne światło wolności poprzez kliknięcie na poniższy baner.

Więcej informacji na www.ipn.gov.pl