wtorek 15.12.2020
Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz powiewające biało-czerwone flagi
Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz powiewające biało-czerwone flagi

39 lat temu na ulicach miast pojawiły się patrole milicji, wojska, czołgi i wozy bojowe. Rozpoczęto aresztowania działaczy „Solidarności”, wprowadzono godzinę milicyjną, w sklepach brakowało żywności. Stan wojenny w Polsce trwał 586 dni, zakończył się 22 lipca 1983 roku.

Pamięć o trudniej historii sprzed lat nie gaśnie również w Jarosławiu. W intencji ofiar, represjonowanych i więzionych za działalność opozycyjną została odprawiona msza św. Złożono też kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana „Solidarności". W uroczystości uczestniczył m.in. zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Wśród zgromadzonych obecni byli również przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych, członkowie i przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Ziemia Jarosławska.

Koncelebrowanej mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego sprawowanej w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława przewodniczył ks. Marek Pieńkowski - dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. sł. B. Anny Jenke w Jarosławiu. Po mszy uczestnicy uroczystości, wśród których obecny był m.in pierwszy przewodniczący MKZ NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu Kazimierz Ziobro, modlili się w intencji ofiar stanu wojennego i złożyli wieńce przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki znajdujący się na terenie jarosławskiego opactwa, to pierwszy tak monumentalny pomnik kapelana „Solidarności” w Polsce. Jego historia sięga przełomu roku 1992/93 r., kiedy to staraniem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Jarosławska powołana została Rada Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczył jej Waldemar Mikołowicz. Dzięki dobrowolnym ofiarom społeczeństwa, komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” jarosławskich zakładów pracy pozyskano fundusze na realizację tego szczytnego zamierzenia. Autorem i wykonawcą 3-metrowego pomnika został lubelski rzeźbiarz, Krzysztof Pudełko.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce było otwarcie wystawy plenerowej, przygotowanej w jubileuszowym roku 40-lecia powstania „Solidarności”. Wystawa poświęcona jest narodzinom i działalności „Solidarności” w Jarosławiu i jej wpływowi na bieg lokalnej historii.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu.

Partner: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...