wtorek 29.12.2020
Statuetka z wizerunkiem dominikanina o. Michała Czartoryskiego na tle historycznego miasta Jarosławia. Wyróżnienie przyznawane honorowym obywatelom Jarosławia.

O nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia oraz złotej odznaki „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia” zdecydowała Rada Miasta Jarosławia podczas ostatniej sesji, 28 grudnia br. Radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie wyróżnienia Ireny Oryl oraz pośmiertnie Teresy Kraus.

Wśród kilkunastu uchwał podejmowanych 28 grudnia br. przez Radę Miasta Jarosławia, znajdowały się dwie dotyczące nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia oraz przyznania złotej odznaki „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia”.

Radni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu tych wyróżnień.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Jarosławia otrzyma IRENA ORYL - ceniona podkarpacka artystka, zasłużona pedagog jarosławskiego „Plastyka" (obecnie Zespół Szkół Plastycznych), nestorka podkarpackich twórców zrzeszonych w Okręgu Rzeszowskim ZPAP, radna Rady Miasta Jarosławia oraz przewodnicząca Komisji Kultury I kadencji w latach 1990-1994.

W tym roku I. Oryl obchodzi jubileusz pracy twórczej oraz 90 urodziny. Więcej informacji o artystce dostępnych jest na stronie internetowej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, po kliknięciu na www.ckip.jaroslaw.pl

Złotą odznakę „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia" otrzyma pośmiertnie TERESA KRAUS - zaangażowana w życie społeczne miasta i działalność Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, instruktorka harcerska, wieloletnia pedagog, wraz z rodziną zesłana na Sybir.

Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Syberyjska tajga i stepy Uzbekistanu", w którym T. Kraus opisuje rodzinne losy. Artykuł ukazał się w Biuletynie Informacyjnym (nr 6/2008, str. 6-7), wydawanym przez Fundację Pomocy dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu.

Projekt uchwał wraz z uzasadnieniami oraz artykuł dostępne są poniżej w załącznikach.

Załączniki

• Pobierz Projekt uchwały ws. nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.pdf
  • Pobierz Projekt uchwały ws. przyznania złotej odznaki Za Zasługi Dla Miasta Jarosławia.pdf
  • Pobierz T. Kraus, Syberyjska tajga i stepy Uzbekistanu.pdf