środa 27.01.2021
Wiązanka kwiatów i znicze w symbolicznym miejscu kaźni
Wiązanka kwiatów i znicze w symbolicznym miejscu kaźni

27 stycznia 1945 r. żołnierze sowieccy 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wyzwolenia doczekało zaledwie 7 tys. więźniów. Większość Niemcy zdołali wyprowadzić na zachód w marszach śmierci.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane były już po raz trzynasty. Dotychczas były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regionu. Podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń. 

W Jarosławiu, podczas nabożeństwa w Jarosławskim Opactwie odczytywano listy z nazwiskami Żydów, którzy zginęli podczas eksterminacji oraz listy Polaków ukrywających Żydów w czasie II wojny światowej. Żydzi ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie przyjeżdżali do Jarosławia, aby spotykać się z mieszkańcami i dać świadectwo ocalenia z zagłady.   

W tym roku ze względu na panującą pandemię i obowiązujące obostrzenia sanitarne, uroczystości miały charakter symboliczny.  Na znak pamięci o ofiarach pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek oraz dr hab. prof. Wacław Wierzbieniec z Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w symbolicznym miejscu straceń na terenie Jarosławskiego Opactwa. 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...