wtorek 23.03.2021

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez Sejm w marcu 2007 roku, kilka dni po tym, jak węgierski parlament uchwalił obchodzenie takiego dnia na Węgrzech. Ani w polskim, ani w węgierskim parlamencie nikt nie był przeciwko.

"Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń" - czytamy w przyjętej w marcu 2007 r. przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe oraz polski Sejm uchwale. W dokumencie tym postanowiono, że każdego roku 23 marca będzie obchodzony jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W jej tekście przywołano wydarzenia i postaci historyczne łączące Polaków i Węgrów: panowanie pochodzącego z Węgier króla Stefana Batorego, kiedy to Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii, dokonania gen. Józefa Bema w walce o wolność Węgier oraz poparcie Polaków dla powstania w Budapeszcie w 1956 r. i pomoc jego ofiarom.

Los dwóch narodów tu się zespolił,
Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej?
Na pewno wspólne wywalczą cele,
Ująwszy się za ręce.

Fragment napisanego w 1849 r. wiersza Sándora Petőfiego „Armia Siedmiogrodzka” (przekł. T. Fangrat) ukazuje historyczne braterstwo naszych narodów, które - chociaż mocno różnią się językowo - są bardzo bliskie sobie pod względem doświadczeń historycznych i walk o wolność ojczyzn, za które Polacy i Węgrzy wielokrotnie w przeszłości razem przelewali krew.

Święto obchodzone od kilku lat w Jarosławiu, skupia co roku uczestników wokół miejsc pamięci związanych z bohaterami obu narodów. W dzisiejszym wydarzeniu, zorganizowanym z zachowaniem obowiązujących obostrzeń, przy pomniku przyjaźni polsko-węgierskiej, udział wzięli: Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, sekretarz Krzysztof Strent, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, prezes węgierskiego stowarzyszenia Derenk Katalin Tircs, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke przedstawiciele służb mundurowych oraz organizatorzy Jarosławskie Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z prezesem Bogusławem Bulińskim wraz z członkami zarządu Agnieszką Szczepańską i Zbigniewem Dziedzicem.

 Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...