poniedziałek 29.03.2021
Odkryte mury pierwotnej zabudowy rynku.
Odkryte mury pierwotnej zabudowy rynku.

W trakcie prowadzonych badań archeologicznych w Jarosławiu związanych z rewitalizacją płyty rynku dokonano ciekawych odkryć.

Odsłonięto przy kamienicach Rynek 5, 6, 7 szereg murów związanych z pierwotną zabudową tej części rynku. Są to między innymi fundamenty kolumn podcieni, które odsłonięto do głębokości prawie 5 metrów.

Świadczą one o zabudowie podcieniowej w tym miejscu.  Zbliżone były one wyglądem do podcieni kamienicy nr 4. Dodatkowo pokazały się stropy piwnic znajdujące się na tym odcinku. Można wstępnie powiedzieć, że przypory zbudowane na całej długości równolegle do kamienic pełniły zadanie wzmocnienia fundamentów kamienic i podcieni oraz zabezpieczały znajdujące się w tym miejscu piwnice przed obciążeniem brył budynków. Świadczy to o przemyślanej konstrukcji pierwotnej zabudowy tej części rynku, prowadzonej z dbałością o estetykę, równe ustawienie podcieni, bezpieczeństwo i utrzymanie charakteru kupieckiego miasta.

Odsłonięto również niewielkie sklepienie ceglane, oraz małe pomieszczenie ze schodami ceglanymi i zawiasami żelaznymi, które zapewne były wejściem dodatkowym do piwnic od strony rynku. Być może pomieszczenia te były wykorzystywane dla przyjezdnych kupców, którzy składowali towary w Jarosławiu na czas jarmarków. Ciekawostką jest to, że w innych częściach rynku nie natrafiono na takie wejście. Mury zostały zeskanowane razem z pierwszą kondygnacją piwnic, aby zadokumentować odkryte konstrukcje ceglane i po zasypaniu analizować wszystkie szczegóły pierwotnej zabudowy rynku w Jarosławiu. Mury ze względów bezpieczeństwa są stopniowo odsłaniane i zabezpieczane. Spodziewamy się, że dalsze prace wniosą wiele ciekawych nowinek na temat miasta i jego charakteru. Dodatkowo wykonywane są prace związane z odsłonięciem fundamentów dawnego kościoła w celu zabezpieczenia go przed ewentualnymi uszkodzeniami w trakcie stabilizacji gruntów.

Skanowanie odsłoniętych murów i piwnic zostało wykonane przez jarosławską firmę Center-Projekt metodą skaningu laserowego.

Badania archeologiczne prowadzone są pod nadzorem P. Moniki Broszko.

Źródło informacji -Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, www.wuozprzemysl.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...