piątek 2.04.2021

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez ONZ i obchodzony jest co roku 2 kwietnia. Z tej okazji jarosławski ratusz, tak jak wiele obiektów na świecie, został podświetlony na niebiesko. To znak solidarności z osobami autystycznymi oraz ich rodzinami.

 

Głównym przesłaniem obchodzonego święta jest podnoszenie świadomości społecznej i wiedzy na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem akcji jest kolor niebieski. Na całym świecie podświetlane są na niebiesko budynki najważniejszych instytucji. Akcja „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” (Light it up blue) jest organizowana od 2011 roku, zapoczątkowała ją organizacja amerykańska Autism Speaks. Niebieską iluminację mają m.in Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, a także Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, most w Krakowie.

Autyzm jest oficjalnie zaliczany do najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych obok cukrzycy, AIDS i raka. W Polsce szacuje się, że diagnoza autyzmu dotyczy już 1/100 dzieci. Niezwykle istotnym jest uwrażliwianie społeczności na problem autyzmu, co jest realizowane poprzez organizowanie rozmaitych akcji na całym świecie, właśnie tego dnia. Jarosławski Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu zainicjował akcję  #challengeniebieskiemotyle2021, której celem jest "poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom".

Przekazujemy słowa wsparcia i solidarności, życząc nam wszystkim nadziei na lepsze jutro.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...