Ćwiczenia w wydawaniu preparatów jodowych

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Ćwiczenia w wydawaniu preparatów jodowych

Wczoraj (25.09) we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jarosławiu w czterech jarosławskich szkołach podstawowych odbyły się ćwiczenia o charakterze prewencyjnym, które miały na celu sprawdzenie procedur wydawania tabletek z jodkiem potasu mieszkańcom miasta w przypadku wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. W ćwiczeniach wzięli udział m.in. pracownicy Urzędu Miasta Jarosławia wraz z burmistrzem Marcinem Nazarewiczem.

Ćwiczenia Autor: UMJ

W przypadku wystąpienia takiego zagrożenia, zgodnie z procedurą minister spraw wewnętrznych i administracji, po konsultacji z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i prezesem Państwowej Agencji Atomistyki wydaje polecenie wojewodom o uruchomieniu akcji jodowej. Po tym zarządzeniu, wojewoda wydaje kolejne o uruchomieniu dystrybucji preparatów stabilnego jodu na terenie województwa podkarpackiego.

O sposobie dystrybucji i wydawania medykamentów na terenie naszego miasta określa Zarządzenie Burmistrza Miasta Jarosławia nr 417/2022 z 23 września 2022 r. W takiej sytuacji mieszkańcy Jarosławia odbieraliby medykamenty w czterech szkołach podstawowych (SP 2, SP 5, SP7 i SP11) i Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W każdym z punktów będzie znajdowało się ok. 10-15 takich stanowisk. W całym województwie podkarpackim ma funkcjonować ponad 1300 takich miejsc.

Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiegając jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć jak najszybciej po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia.