czwartek 18.08.2022
Spotkanie Jacków

17 sierpnia 800 lat temu przybył do Krakowa polski misjonarz i kaznodzieja, dominikanin św. Jacek Odrowąż.

W tym roku przypada 800-lecie przybycia św. Jacka do Krakowa i tym samym obecności dominikanów w Polsce. Z tej okazji w klasztorze Ojców Dominikanów w Jarosławiu odbyło się siódme ogólnopolskie spotkanie Jacków, Jacentych i Hiacyntów. Podczas mszy św. zgromadzeni modlili się przy relikwiach św. Jacka, które znajdują się w klasztorze oraz święcili kłosy zbóż. Święcenie kłosów przypomina jeden z cudów, gdyż, jak głoszą legendy dominikańskie, modlitwa św. Jacka miała sprawić, że podniosło się powalone gradem zboże w podkrakowskiej wsi. Po mszy św. wierni mogli zabrać ze sobą do domów poświęcone kłosy.

Kolejnym punktem obchodów było zasadzenie lipy, która otrzymała imię Jacek VII. Finałem spotkania było jedzenie pierogów w klasztornym ogrodzie, co łączy się z kolejną legendą, która głosi, że podczas głodu po najazdach tatarskich, święty miał karmić ubogich pierogami własnego wyrobu.

Inicjatorem spotkań Jacków, Jacentych i Hiacyntów jest Jacek Hołub. Na spotkaniu obecny był zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

Patrycja Bartkiewicz