czwartek 22.06.2023

W Roku Aleksandra Fredry jubileusz 75-lecia świętuje Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu. 21 czerwca br., uroczystość była okazją do przypomnienia historii instytucji w krótkiej odsłonie prezentacji, był czas na artystyczne akcenty oraz na życzenia.

W Roku Aleksandra Fredry jubileusz 75-lecia świętuje Miejska Biblioteka Publiczna, która od 1998 roku nosi imię słynnego poety i komdiopisarza. Podczas uroczystości, zorganizowanej 21 czerwca br. w głównej siedzibie placówki, był czas na przypomnienie bogatej historii instytucji w krótkiej odsłonie prezentacji, na recytację wiersza o książce, na muzyczne i teatralne akcenty, ale przede wszystkich na wyrażenie wdzięczności i życzeń złożonych na ręce pani dyrektor Elżbiety Tkacz dla obecnej kadry oraz bibliotekarzy emerytowanych.

O ważnej roli MBP mówił burmistrz miasta Waldemar Paluch:

- Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu to instytucja z 75-letnią historią i wspaniałymi tradycjami. Dzisiaj, podczas jubileuszowego spotkania miałem okazję wyrazić wdzięczność i uznanie za jej rozwój wszystkim pracownikom na czele z panią dyrektor Elżbietą Tkacz. Obecnie biblioteka zmieniła swoją funkcjonalność, zmieniła podejście do czytelników, weszła w XXI wiek i ciągle się zmienia na lepsze. Oprócz tego, że zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających czytelników, to nasza jarosławska biblioteka jest jedną z trzech jednostek kultury, działających na terenie miasta. Na prezentacji zobaczyliśmy ogrom tych wszystkich działań, które realizowane są na co dzień. MBP to przede wszystkim miejsce spotkań mieszkańców, to miejsce wydarzeń kulturalnych, sprzyjające rozwijaniu zainteresowań i talentów. Dzięki wyjątkowej Kadrze pod dyrekcją pani Elżbiety Tkacz to miejsce żyje i funkcjonuje perfekcyjnie. Raz jeszcze dziękuję za ogromny zapał, ciężką pracę, za rozwój tej instytucji!

Pod adresem kadry biblioteki płynęło w tym dniu wiele ciepłych słów. Gratulacje oraz wyrazy uznanania przekazali również: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, radni Rady Miasta, dyrektorzy Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek z regionu oraz ze Lwowa, przedstawiciele instytucji, placówek oświatowych i stowarzyszeń, a także najwierniejsi czytelnicy.

Podczas uroczystości dyrektor MBP Elżbieta Tkacz odebrała Medal „W DOWÓD UZNANIA” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Takim medalem została wyróżniona również cała instytucja. Jest to wyróżnienie szczególne, nadawane osobom oraz instytucjom i organizacjom za dokonania i zasługi istotne dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa, czytelnictwa oraz informacji naukowej, na które składają się działania organizacyjne, modernizacyjne, dydaktyczne, badawcze, wydawnicze i popularyzatorskie zarówno w skali krajowej jak i lokalnej.

Jubileuszowe spotkanie uświetniły solistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej, Laura Koprowicz - uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 recytacją wiersza „Skarga ksiażki", a także aktorzy Teatru Baccalaureus  w spektaklu A. Fredry „Dwie blizny".