środa 5.07.2023

Jarosławska kartka z kalendarza: 500 lat temu, 4 lipca 1523 roku, kościół pw. Wszystkich Świętych w Jarosławiu został podniesiony do godności kolegiaty!

Gotycka świątynia, której fundamenty wciąż znajdują się pod placem Świętego Michała, przez setki lat była największą i najpotężniejszą budowlą w Jarosławiu. Od strony zachodniej do kościoła przylegała wysoka na około 60 m wieża, zwieńczona górującym nad miastem posągiem św. Michała Archanioła. W podziemiach mieściły się grobowce dziedzicznych właścicieli miasta: Ostrogskich, Spytków, Kostków i Odrowążów. Kolegiatę otaczał cmentarz parafialny. Nie znamy dokładnej daty, kiedy w zachodniej części jarosławskiego rynku rozpoczęto budowę monumentalnej świątyni parafialnej. Najczęściej przyjmuje się, że miało to miejsce około 1423 roku. Budowa gotyckiego kościoła przebiegała w kilku etapach. Pierwsza większa przebudowa przeprowadzona została w latach 1523-1524, w związku z nadaniem świątyni godności kolegiaty. Kolegiata znacznie ucierpiała podczas pożarów Jarosławia w 1600 i 1625 roku. Pomimo licznych remontów, kościół nigdy nie powrócił do dawnej świetności. Po włączeniu ziemi jarosławskiej do monarchii austriackiej, władze zaborcze zaczęły dążyć do likwidacji świątyni. Po katastrofie budowlanej w 1804 roku, kiedy zawalił się fragment wieży kościoła, zapadła decyzja o jego ostatecznej rozbiórce. W 1807 roku kolegiata pw. Wszystkich Świętych w Jarosławiu przestała istnieć.

Tekst i foto: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...