środa 2.08.2023
Śpiewający harcerze Autor: CKiP

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. około godziny 17.00 i zakończyło się kapitulacją po 63 dniach. Jak co roku w Jarosławiu, w godzinę "W" również zabrzmiały syreny alarmowe, aby uczcić pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności ojczyzny.

Uroczyste obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jarosławianie rozpoczęli przy Pomniku Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Kolejnym punktem uroczystości była msza św. w intencji bohaterów powstania.

Mimo, że minęły już dziesiątki lat, każda kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego ma dla nas szczególne znaczenie. Z szacunkiem, podziwem i wdzięcznością wspominamy każdego roku bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy i cywilów, którzy walczyli o wolność i niepodległość. (…) Jednoczmy się więc, nie tylko dziś, ale każdego dnia wokół tych ponadczasowych wspólnych idei, które towarzyszyły Powstańcom, bohaterom tamtych czasów - mówił zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

Podsumowaniem obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był koncert piosenek z tego okresu w wykonaniu Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej oraz solistek JOKiS, który odbył się w parku miejskim im. Czesławy Puzon PS. „Baśka”.

Serdeczne podziękowania kierujemy także dla grupy harcerzy ZHP Hufiec Jarosław, którzy w tym dniu śpiewali zakazane piosenki w autobusach oraz na ulicach naszego miasta!

Więcej zdjęć TUTAJ