środa 16.08.2023

15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, co roku w tym dniu odbywają się apele, defilady i pokaz sprzętu wojskowego. Tradycyjnie żołnierzy jarosławskiego Garnizonu na rynku przywitali mieszkańcy.

103 lata temu na przedpolach Warszawy rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w nowożytnej historii Europy. Armia Polska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego odniosła wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną broniąc niedawno odzyskaną niepodległość. Bitwa Warszawska bardzo szybko otrzymała miano „Cudu nad Wisłą" - jako przejawu zrządzenia Bożej Opatrzności w uchronieniu Polski i Europy przed bolszewickim podbojem. Dlatego co roku, 15 sierpnia obchodzimy zarówno święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak i dzień Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień, który nawiązuje do tradycji Święta Żołnierza ustanowionego w 1923 r. przez ówczesnego Ministra Spraw Wojskowych, Generała Broni Stanisława Szeptyckiego.

Z tej okazji, wczoraj na jarosławskim Rynku odbyły się główne uroczystości poprzedzone mszą św. w kolegiacie pw. Bożego Ciała, odprawioną w intencji żołnierzy jarosławskiego Garnizonu oraz pracowników RON. Przed ratuszem została wciągnięta na maszt flaga narodowa, zabrzmiał hymn państwowy, odczytano apel pamięci oręża polskiego, Wojskowa Asysta Honorowa oddała salwę honorową, a żołnierze odśpiewali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Odbyła się też defilada pododdziałów 14 dywizjonu artylerii samobieżnej, 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej oraz 34 batalionu lekkiej piechoty. Wczorajsze święto było również okazją do wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

Uroczystość uświetnił występ orkiestry z Gminy Tryńcza. Dużym zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, cieszył się pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego.

W dniu Sił Zbrojnych RP, burmistrza miasta Waldemara Palucha reprezentował zastępca burmistrza Dariusz Tracz, który mówił m.in.:

- (...) W sposób szczególny podkreślamy z całą mocą polskiego ducha patriotyzmu, odwagi, poświęcenia i jedności. Przypominamy bogate tradycje bojowe i bohaterstwo naszych rodaków, które stanowią bardzo ważną część naszego dziedzictwa narodowego. Drodzy żołnierze! Chciałbym wyrazić wdzięczność i podziw za Waszą pełną wyrzeczeń żołnierską służbę, poświęcenie oraz odwagę, którą codziennie okazujecie strzegąc granic naszej Ojczyzny. Dziękuję również za budowanie pięknego wizerunku Polski naszego miasta.

Z okazji dzisiejszego święta, w imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha oraz mieszkańców Jarosławia, składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności i sukcesów żołnierzom oraz wszsytkim pracownikom cywilnym wojska i ich rodzinom. Życzę zdrowia, nieustającego szczęścia w życiu osobistym i wiele satysfakcji z podejmowanych działań w trudnym żołnierskim rzemiośle i służbie „ku chwale naszej Ojczyzny" - Rzeczypospolitej Polskiej.

Fotorelacja dostępna na facebooku - Urząd Miasta Jarosławia